Zavřít reklamu

Dnešní době jasně dominují takzvané hudební streamovací platformy. Za měsíční poplatek si tak zpřístupníte neuvěřitelně rozsáhlou hudební knihovnu a můžete se tedy ponořit do poslechu vašich nejoblíbenějších interpretů, alb, skladem či rovnou konkrétních playlistů. Tyto služby navíc nastartovaly další platformy – vše začalo hudbou, až se normou stalo i streamování videoobsahu (Netflix,  TV+, HBO MAX), či dokonce gamingu (GeForce NOW, Xbox Cloud Gaming).

Ve světě hudebních streamovacích služeb najdeme mnoho hráčů, kteří poskytují kvalitní služby. Světovou jedničkou je pak švédská firma Spotify, která se těší nemalé popularitě. Svou vlastní platformu má ale i Apple s názvem Apple Music. Nalijme si ale čistého vína, Apple Music spolu s dalšími poskytovateli jsou častokrát schovaní ve stínu zmiňovaného Spotify. I přesto se však cupertinský gigant může pochválit. Jeho platforma se totiž rok co rok rozrůstá o miliony dalších předplatitelů.

Apple Music zažívá růst

Segment služeb hraje u Applu stále větší roli. Rok co rok totiž generuje větší zisky, což je pro firmu jako takovou nesmírně důležité. Kromě hudební platformy ještě nabízí herní službu Apple Arcade, iCloud, Apple TV+ a v zahraničí jsou ještě k dispozici Apple News+ a Apple Fitness+. Jak už jsme navíc zmínili výše, počet předplatitelů u Apple Music se rok co rok rozrůstá o doslova miliony dalších předplatitelů. Zatímco v roce 2015 za službu platilo „pouze“ 11 milionů jablíčkářů, v roce 2021 se už jednalo o zhruba 88 milionů. Rozdíl je tedy poměrně zásadní a jasně ukazuje, o co mají lidé zájem.

Na první pohled se má Apple Music rozhodně čím chlubit. Má poměrně solidní základnu předplatitelů, u které lze víceméně očekávat, že v nadcházejících letech navíc ještě poroste. Ve srovnání s konkurenční službou Spotify jde ale o „drobečka“. Jak už jsme zmínili výše, Spotify je naprostou jedničkou na trhu herních streamovacích platforem. O tom jasně vypovídá i počet předplatitelů. Již v roce 2015 totiž šlo o 77 milionů, což je prakticky srovnatelné s tím, co si Apple musel u své služby roky budovat. Od té doby se ale i Spotify posunul o několik úrovní vpřed. V roce 2021 už totiž tento počet činil více než dvojnásobek, respektive 165 milionů uživatelů, což jasně vypovídá o jeho dominanci.

Photo by Mildly Useful on Unsplash
Spotify

Spotify stále vede

Z výše zmiňovaných počtů předplatitelů tedy jasně vyplývá, proč je zrovna Spotify světovou špičkou. Své prvenství si navíc dlouhodobě udržuje, zatímco Apple Music je až na druhé příčce, kdy mu na krk ještě dýchá konkurenční Amazon Music. Přestože cupertinský gigant v poslední době svou hudební službu výrazně vylepšil – implementací bezztrátového a prostorového zvuku – tak ani přesto tím ostatní uživatele nedokázal přesvědčit, aby přešli právě zde. Spotify je pro změnu na míle napřed z hlediska praktičnosti. Díky propracovaným algoritmům doporučuje skvělé playlisty, čímž znatelně předhání svou veškerou konkurenci. Mezi předplatiteli se také obrovské popularitě těší každoroční přehled Spotify Wrapped. Lidé tak získají detailní přehled o tom, co za uplynulý rok nejvíce poslouchali, což také mohou v rychlosti sdílet se svými přáteli.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.