Zavřít reklamu

Všichni majitelé Maců jsou na své stroje jistě náležitě pyšní, a chtějí, aby pracovaly co nejlépe. Někdy se ale může stát, že váš Mac z nějakého důvodu zpomalí nebo zkrátka nefunguje úplně tak, jak by měl. V našem dnešním článku vám představíme šest tipů. které vám pomohou zlepšit výkon, fungování a rychlost vašeho Macu.

První pomoc

Pokud si myslíte, že za zhoršeným výkonem a fungováním vašeho Macu stojí závažnější příčina než je třeba jen náročnější hra nebo příliš náročný webový prohlížeč, můžete si přivolat na pomoc Diskovou utilitu, s jejíž pomocí lze provést rychlou zběžnou diagnostiku a záchranu disku. Diskovou utilitu spustíte nejrychleji tak, že aktivujete Spotlight (Cmd + mezerník) a do textového pole zadáte Disková utilita. V levé straně okna vyberte disk, o který se chcete postarat, a na liště v horní části okna vyberte položku Záchrana – poté stačí už jen potvrdit akci.

Ulevte Spotlightu

Spotlight je skvělá a užitečná součást operačního systému macOS. S jeho pomocí můžete spouštět soubory, otevírat složky, vyhledávat na Macu, spouštět aplikace, ale třeba také provádět nejrůznější převody nebo výpočty. Spolu s tím, jak Spotlight používáte, může ale dojít k zahlcení jeho databáze. Pokud chcete rebootovat databázi Spotlightu na vašem Macu, klikněte v levém horním rohu na  -> Předvolby systému, zvolte Spotlight a klikněte na kartu Soukromí. Vlevo dole klikněte na tlačítko “+” a přidejte do “seznamu zapovězených” pevný disk vašeho počítače. Poté na disk na seznamu opět klikněte a vlevo dole klikněte na “-”.

Ovládněte start

Po spuštění vašeho Macu se často také automaticky spustí řada aplikací, které ale třeba vůbec nepotřebujete. Jejich spouštění ale může často zpomalit start vašeho počítače. Klikněte tedy v levém horním rohu obrazovky vašeho Macu na  -> Předvolby systému. Zvolte Uživatelé a skupiny, vyberte své jméno a poté klikněte na kartu Přihlášení. Nakonec stačí už jen deaktivovat aplikace, jejichž spuštění pro vás není po zapnutí Macu nezbytně nutné.

 

Ukončujte aplikace

Při práci s Macem může být někdy těžké zjistit, zda jste aplikaci skutečně ukončili, anebo jen minimalizovali, přičemž aplikace běžící na pozadí mohou mít někdy negativní vliv na rychlý chod vašeho Macu. Spuštěnou aplikaci poznáte tak, že se nad její ikonkou v Docku nachází malá tečka. Pokud chcete takovou aplikaci ukončit, můžete na ikonku kliknout pravým tlačítkem myši a zvolit Ukončit. V případě, že se vám nedaří aplikaci vypnout, klikněte v levém horním rohu na  -> Vynutit ukončení, a vyberte aplikace, jejichž chod chcete ukončit.

V jednoduchosti je rychlost

Kouzlo operačního systému macOS spočívá mimo jiné také v řadě hezky vypadajících drobností, jako jsou třeba nejrůznější vizuální efekty. I ty ale mohou negativně ovlivnit hladký chod vašeho Macu. Pro omezení vizuálních efektů klikněte v levém horním rohu na  -> Předvolby systému. Zvolte Zpřístupnění -> Monitor a zaškrtněte políčka Omezit pohyb a Snížit průhlednost.

Najděte škodnou

Někdy může být problém zjistit, co se vlastně skrývá za náhlým zpomalením a zhoršením výkonu vašeho Macu. Často se může jednat o aplikace, které jsou nějakým způsobem náročné na systémové prostředky, nebo o aplikace, u kterých došlo k chybě, která systém zatěžuje. Pokud potřebujete zjistit, co zpomaluje váš Mac, spusťte přes Spotlight (Cmd + mezerník) Monitor aktivity a poté v horní části okna aplikace klikněte na CPU. Klikněte na %CPU a jednotlivé procesy se vám v seznamu seřadí podle toho, jak moc vytěžují váš systém.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více