Zavřít reklamu

Odhaduje se, že pravděpodobně na podzim Apple představí další generaci iPadů Pro. Při pohledu na současné modely však nejednoho uživatele napadne otázka, zda opravdu potřebujeme novou generaci.

Aktuální iPady Pro nabízí vše, co si můžeme jen přát. Výborný design (vyjma trablí s prohýbáním), nekompromisní výkon, skvělé displeje a výdrž na baterii. K tomu můžeme volitelně přidat LTE modul, který použitelnost posouvá na skutečně mobilní úroveň.

V září navíc dorazí iPadOS, který ač bude v jádru stále vycházet z iOS, bude respektovat odlišnosti tabletu od smartphonu a nabídne tolik postrádané funkce. Ze všech jmenujme například desktopové Safari anebo pořádnou práci se soubory. Konečně budeme moci spustit dvě instance stejné aplikace, takže si vedle sebe dáte například dvě okna poznámek. Prostě super.

iPad Pro apps aplikace

Výborný hardware, za chvíli i software

Otázkou zůstává, co by vlastně mohlo chybět. Ano, software není dokonalý a stále je co vylepšovat. Namátkou spolupráce s externím monitorech je stále více než tragická, jelikož kromě pouhého zrcadlení nejde přídavnou plochu rozumně využít.

Jenže po hardwarové stránce nic nechybí. Procesory Apple A12X tepající v iPadech Pro jsou výkonově tak daleko, že směle soupeří s mobilními procesory Intel (ne, desktopovými nikoli, ať benchmarky ukazují, co chtějí). Díky USB-C je navíc tablet rozšiřitelný o všechno, co může uživatel potřebovat. Namátkou můžeme zmínit třeba čtečku SD karet, externí úložiště nebo připojení s projektorem. Modely s LTE si hravě poradí s datovými přenosy, a to obstojně rychle. Použitý fotoaparát je velmi solidní a nemusí nutně sloužit jako náhrada skeneru. Až se zdá, že iPady Pro nemají slabé místo.

Málo místa

Tím však může být úložiště. Nejnižší kapacita 64 GB, ze které si dobrých 9 GB ukousne samotný systém, není pro práci příliš. A co teprve v případě, kdy chcete iPad Pro použít jako přenosný přehrávač a nahrát do něj pár filmů a seriálů v HD kvalitě.

Dá se tedy říct, že kdyby omlazená generace nepřinesla nic jiného, než jen pouhé zvětšení základní velikosti úložiště na 256 GB, většině uživatelů by to naprosto stačilo. Samozřejmě se ale dočkáme určitě opět nových procesorů, jejichž výkon většina z nás vůbec nevyužije. Možná naroste velikost RAM, abychom mohli mít ještě více spuštěných aplikací na pozadí.

Novou generaci iPadu Pro tak vlastně vůbec nepotřebujeme. Jediný, kdo na ni určitě spěchá jsou akcionáři. Ale tak už to prostě v byznysu chodí.

iPad Pro s klavesnici na stole

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Kdo potrebuje vetsi uloziste v zakladu? Vubec nikdo. Kazdy, kdo chce vic mista, ten proste sahne po variante s vetsim ulozistem. V cem je problem? Podle me vubec nikde. Mensi uloziste v zakladu naopak snizuje cenu tem, kdo tam nepotrebuji mit ulozene filmy.

    No tak můžete se na to podívat z druhé strany. Pokud by byl základ za stejnou cenu 128 GB, tak by mnoho těch, kteří si dnes připlácí, připlácet nemuselo. A pokud Apple tlačí tento stroj jako náhradu 12 macbooku, tak je 64 GB v základu málo. A nemusí to být o uložených filmech.

    To ohybanie je hlavny dovod, preco nekupovat. Apple to automaticky neuznava ako dovod na reklamaciu ak je na iPade nejaky skrabanec. A cenovo s primeranym diskom, klavesnicou a pencil uz konkuruje macbookom pro. Z mojho pohladu je to predrazeny nepodarok.

    Mám ho od té doby co vyšel a ještě se mi neohnul. Takže ty řeči proč ho nakupovat mi přijdou nemístné. Záleží na každém jak se k němu chová. Při běžném používání podle mne to není problém. Jestli koupit nebo ne záleží na co to člověk používá. S iOS 13 se nechá připojit přes Usb3 flash paměť . Takže velikost paměti už není takový problém. Za mě ANO.

celý text

Čtěte více.