Zavřít reklamu

Apple Silicon lze označit za jednu z nejlepších změn pro produktovou řadu Mac. Díky přechodu na vlastní řešení si jablečné počítače výrazně polepšily, a to nejen z hlediska výkonu, ale i celkové efektivity a úspornosti. Když Apple při příležitosti vývojářské konference WWDC 2020 přechod na Apple Silicon oznámil, zmínil jednu poměrně důležitou informaci – kompletní přechod od procesorů Intel na vlastní řešení proběhne do dvou let. Jenže nad tímto tvrzením visí dodnes jeden velký otazník. První generaci jablečných čipů uzavřel zbrusu nový Mac Studio, vybavený čipem M1 Ultra.

Jenže kde zmizel profesionální Mac Pro? Ten se od roku 2019 nedočkal žádné změny. Mac Pro je ten vůbec nejlepší jablečný počítač, jaký lze pořídit, a proto slouží výrazně pro potřeby profesionálů. Ostatně jeho cena se dokáže vyšplhat na téměř 1,5 milionu korun. Tento model se však dodnes spoléhá na procesory od Intelu. Přestože se během posledních dvou let objevila již řada spekulací o příchodu verze s Apple Silicon, tak stále není úplně jasné, jak se Apple k tomuto úkolu postaví. Pojďme si proto posvítit na to, proč se jeho příchod nezadržitelně blíží a o čem dosavadní čekání vypovídá.

Mac Pro s Apple Silicon: Proč stále čekáme

Jak už jsme zmínili výše, příchod Macu Pro se zbrusu novým čipsetem z rodiny Apple Silicon se nezadržitelně blíží. Jeho vývoj je prakticky nezpochybnitelný. Shoduje se na něm totiž většina respektovaných a přesných analytiků či leakerů, podle nichž je jeho představení víceméně za rohem. Již nyní je ale jasné, že tento model nebude vybaven první generací jablečných čipů Apple Silicon. Když totiž cupertinský gigant odhalil zmiňovaný Mac Studio s čipem M1 Ultra, vysloveně zmínil, že je daný čip uzavřením této první generace. I tato informace nám napovídá o tom, proč zde ještě Mac Pro nemáme.

Mac Pro je profesionálním počítačem, který potřebuje disponovat nezpochybnitelným výkonem. Toto zařízení je totiž primárně určeno pro profesionály, kteří se věnují například úpravě videí a efektů, 3D grafice, programování a vývoji a ostatním náročným úkolům. Z toho jasně plyne jediné – Apple přechod na vlastní čipset nebere na lehkou váhu. Potřebuje se totiž nejen vyrovnat možnostem procesorů od Intelu, ale zároveň je i předběhnout. Současný Mac Pro je však modulárním počítačem, v němž lze jednoduše vyměňovat jednotlivé komponenty a postupně tak počítač upgradovat. V tomto ohledu je přechod na Apple Silicon dvousečná zbraň, jelikož něco takového není u jablečné platformy možné.

Koncept Macu Pro s Apple Silicon
Koncept Macu Pro s Apple Silicon ze svetapple.sk

Mac Pro dostupnost

Otázkou také je, kdy vlastně dojde k odhalení očekávaného Macu Pro s čipem Apple Silicon. Řada zdrojů se totiž shoduje na letošním roce 2022, podle čehož by nás od představení už moc dělit nemělo. K odhalení by tedy mohlo dojít ještě do konce letošního roku, pravděpodobně při příležitosti speciální konference, která by se mohla odehrát v říjnu či listopadu. Od cupertinského giganta se totiž ještě očekává představení několika nových Maců s Apple Silicon. Největší smysl by tak dávalo, kdyby Apple daný  event zakončil odhalením právě Macu Pro s Apple Silicon. Máte v přepracovaný Mac Pro s vlastním čipsetem důvěru, nebo mu Apple Silicon přinese více škody než užitku?

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Mac Pro si zakládal na modulární koncepci jako klasické PC, otázka je, dokáže to ta Apple Silicon platforma nabídnout? Není ten Apple Studio prakticky Mac Pro s Apple Silicon?

celý text

Čtěte více.