Zavřít reklamu

Spousta lidí má problémy s každodenním brzkým vstáváním. Však to sami znáte – je 6 hodin ráno a váš budík nemilosrdně zvoní a vám jen třeští hlava a bez kávy byste den ani nepřežili. Pomoc z této zdánlivě bezvýchodné situace slibují oblíbená aplikace Sleep Cycle a její konkurent Sleep Time. Obě dvě aplikace mají co nabídnout, avšak která z nich vám opravdu pomůže?

Kvalitní spánek je důležitou součástí našeho života. Během něj relaxujeme a odpočíváme. Spánek probíhá cyklicky, střídají se v něm REM a NREM fáze. V průběhu REM (rapid eye movement – fáze rychlých pohybů očí) je spánek lehký a nejsnáze se probouzíme. Níže recenzované aplikace se snaží těchto poznatků využít a probudit vás tak co nejšetrněji.

Sleep Cycle

Tohoto velmi známého a populárního pomocníka pro monitorování spánku a buzení nemusím téměř vůbec představovat. V App Store se nachází už několik let a dostal se do všeobecného povědomí lidí. S novým designem se jeho oblíbenost ještě zvýšila.

Stačí nastavit čas, kdy se chcete nechat vzbudit, fázi ve které chcete být vzbuzeni a Sleep Cycle by automaticky měl rozpoznat, kdy máte nejlehčí spánek a zapnout budík. To, jak moc to funguje v praxi, je věc druhá. Můžete si vybrat různé tóny pro buzení – buď z přeinstalovaných, nebo z vaší vlastní hudby, což může být pro někoho výhoda, ale pozor na výběr skladby, abyste ráno leknutím nespadli z postele.

Když vás bude ráno Sleep Cycle budit, ale vám se ještě nebude chtít vstávat, stačí jen zatřepat iPhonem a budík se o pár minut odloží. To mu můžete udělat několikrát, pak se přidají i vibrace, které jen tak snadno nevypnete, což vás přinutí vstát.

Graf průměrných hodnot spánku (bíle) a skutečných naměřených hodnot (modře).

Sleep Cycle nabízí přehledné grafy, ve kterých objevíte kvalitu spánku, kvalitu spánku podle jednotlivých dnů v týdnu, čas, kdy jste šli do postele a dobu strávenou v posteli. To vše si můžete nechat zobrazit za posledních 10 dnů, 3 měsíce nebo za celou dobu, co aplikaci používáte.

Kromě grafů patří do statistik i informace o nejkratší a nejdelší noci a o nejhorší a nejkvalitnější noci. Nechybí informace o počtu nocí, průměrné době spánku ani o celkovém čase stráveném na lůžku. U jednotlivých noci pak uvidíte kvalitu spánku, od kdy do kdy jste byli v posteli a čas v ní strávený.

Sleep Cycle však nepomáhá jen při buzení, ale i při usínání – nechte si hrát uklidňující zvuky vln oceánu, zpěv ptáků nebo některý jiný zvuk a ponořte se do světa snění. Nemusíte se bát, že by vám ptáci zpívali do ucha celou noc, Sleep Cycle přehrávání vypne, jakmile usnete.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/sleep-cycle-alarm-clock/id320606217?mt=8″]

Sleep Time

Nastavení budíku aplikace Sleep Time.

Tato aplikace je mladší než Sleep Cycle a také méně známá, avšak v mnohém zaujme více. Dle mého názoru je Sleep Time mnohem lepší v designu. Sleep Cycle se totiž skládá v podstatě ze tří barev (modrá, černá, šedá), což nepůsobí vůbec pěkně ani stylově.

Princip fungování Sleep Time je v podstatě stejný jako u Sleep Cycle – nastavíte čas buzení, fázi, tón budíku (i vlastní)… I zde bych dal plusový bod za to, že Sleep Time po nastavení budíku ukáže, za jak dlouho budete vstávat. Pokud tedy chcete spát určitou dobu, můžete podle toho upravit nastavení budíku.

Samozřejmě, že i Sleep Time umí odložit budík, stačí ho jen otočit displejem nahoru. Ale musíte dávat pozor na to, kolikrát jste budík už odložili. Sleep Time totiž žádné vibrace neaktivuje, když už nastane vámi požadovaný čas vstávání, díky tomu můžete zaspat i o půl hodiny.

Pokud se jedná o statistiky spánku, je na tom Sleep Time velmi dobře. Využívá také grafy, avšak sloupcové a barevné, díky tomu máte možnost například porovnávat fáze spaní, které u vás v jednotlivých dnech převažovaly. Můžete si také podrobněji zvolit, jaké časové období budete ve statistikách sledovat. U každé noci je pak přehledný barevný graf s jednotlivými fázemi spánku a podrobné časové procentuální údaje o celém spánku. Navíc si po každém probuzení můžete pomocí další aplikace změřit tep. Ten se pak bude zobrazovat ve statistikách Sleep Time, takže i v tomto směru je apliace napřed.

Stejně jako Sleep Cycle, také Sleep Time vám pomůže i usnout, ale přehrávané zvuky se nevypnou automaticky, ale po určité době, kterou si sami nastavíte. V tomto případě má tedy navrch Sleep Cycle.

být iPhone připojený k elektrické zásuvce, já jsem však obě aplikace testoval na baterii (iP5, vypnuté Wi-Fi a 3G, jas na minimu) a vesměs u obou aplikací jsem zaznamenal stejný úbytek baterie – okolo 11% při spaní cca 6:18 minut. Důležité je také zmínit, že pokud máte nízký stav baterie a ten klesne pod 20% během toho, co máte spuštěný Sleep Time, přestane se sledovat váš pohyb a na grafu uvidíte jen rovnou čáru, ale ušetříte baterii. V případě Sleep Cycle se pohyb dál monitoruje do úplného vybití baterie, což nepovažuji za úplně dobré, zvlášť když nemáte čas ráno iPhone nabíjet.

Obě aplikace jsem sám zkoušel několik měsíců. Přestože mají pomáhat, ani jedna mě nepřesvědčila o tom, že se mé probouzení zlepšilo. Byť jsem zkoušel nastavit i půlhodinovou fázi budíku, nebyla to žádná sláva. Jediný přínos já osobně vidím v tom, že se tolik neleknete, když začne zvonit budík jedné z aplikací, protože se melodie postupně zesilují.

Nemůžu tedy jednoznačně říct, která aplikace je lepší ani na základě poznatků lidí z mého okolí, kteří tu či onu aplikaci používají, důležité je, že jsou spokojení. Jaké máte zkušenosti s těmito aplikacemi vy, nám můžete sdělit v komentářích pod článkem.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/sleep-time+-alarm-clock-sleep/id498360026?mt=8″]

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/sleep-time-alarm-clock-sleep/id555564825?mt=8″]

Odborný Apple magazín zaměřený na návody, recenze, novinky a názory, týkající se společnosti Apple a jejich produktů.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  aplikaci sleep cycle jsem kdysi zkousel s půl hodinovým intervalem na vzbuzení. nemohu říct že by to znát nebylo. ráno jsem se budil „svěžejší“ možná placebo efekt. ale má to dva pro mne zásadní háčky :-) sleduje to dva lidi, narušuje to rituál buzení druhé polovičce a to že ani po letech nemá iOS režimy. jednou zmáčku a vypne se mi vše, nastaví jas atd… 2x denně nastavovat wi-fi, jas… a mít každý den celou noc iphone na nabíječce…ee

  no sleep cycle používám přes rok. Je to výborná aplikace pokud třeba máte poruchy spánku a řešíte to a snažíte se něco s tím dělat tak tady máte objektivní data i v grafech. Nemám sebemenší problám s ničím. Kabel mi vůbec nevadí mam zapojené v docu na konfer. stolku. Na noc dávám vždy režim letadlo. Manželka vedle mě vůbec o mém buzení nemá páru.Mám jen pozitivní zkušenosti

  Používam Sleep Cycle. Tón budíka je príjemný, mám taký pocit, že som menej unavený keď vstávam ale neviem či to nie je placebo :) Na noc zapnem Airplane aby ma náhodou niečo nevyrušilo (správa z FB, …) aj myslím, že nie je dobré mať pri hlave mobil pripojený do siete.

  Skor si myslim, ze ked ma clovek problem so zaspavanim alebo vstavanim, tak je problem niekde inde ako v budiku/telefone/svetle/tme/case atp…. Treba sa skor zamysliet nad svojim zivotnym stylom a prioritami ;o)

  Takovouto aplikaci jsem testoval již před delším časem s notnou nedůvěrou ve funkčnost. Položil jsem tedy iPhone na pevný parapet, kde iPhone nemůže zaznamenat žádné záchvěvy a přesto jsem ráno v aplikaci viděl průběh „mého spánku“, který si však aplikace jednoznačně vymyslela. Takže asi tak.

  Aplikaci používám už od ledna a můžu říct , že je mnojem lepší než klasický budím u iphonu. Protože řeším problém se spánkem, tak mě zajímalo jaký průběh spánku v noci mám a výsledek je takový, že když se vzbudím v určitý čas v průbehu noci a nemůžu znovu usnout aplikace to zaznamená, takže si myslím že průběh sinusoidy je pravdivý. Aplikace by mohla ještě scanovat zvuk, myslím že by to měření bylo přesnější

  vadí mně že iPhone musí být v síti (kabel) je to dost nepohdlné a jednou se mě dokonce stalo že se konektor napájení nějak zasekl či co a musel jsem řešit opravu ..

  Asi to ale nebude moc zdravé usínat s mobilem u hlavy, jeste v nabíjecím režimu. Zajímalo by mě, jestli to nějaký vliv může mít.

  pokut nemáte origo nabíječku ale nějakou levnou običejnou (do 500) tak často se stává že nabíječky pískají nikde okolo 8-12kHz a to pak není vůbec dobré muže vás bolet hlava nebo se oběví i migréna ale u tech origo nebo dražších není problém a co se tíče iphonu to už vůbec ne používám téměř denně na iphonu 5g a na ipodu 4g a maximální spokojenost

  Chtělo by to udělat recenzi skutečně všech apps na spánek a u tadyté poslední vysvětlit rozdím mezi placenou a neplacenou verzí.
  Mě pomáhají, ale mám pocit většího úbytku energie na 3Gs.

celý text

Čtěte více.