Zavřít reklamu

Příchod nového roku znamená pro Apple jeden zásadní nesplněný slib. Už v září 2017 totiž Phil Schiller na pódiu Divadla Steva Jobse slíbil, že Apple během následujícího roku uvede do prodeje právě představenou nabíječku AirPower. Jenže rok 2018 je oficiálně za námi a po revoluční bezdrátové nabíječce s logem nakousnutého jablka není ani vidu ani slechu.

Měla být minimalistická a zároveň výkonná i revoluční. Alespoň tak Apple svou bezdrátovou nabíječku prezentoval. Zdá se ale, že v případě AirPower si inženýři z kalifornského giganta ukousli příliš velké sousto. Podložka totiž měla být schopná nabíjet až tři zařízení současně, a to včetně Apple Watch a AirPods s novým pouzdrem, jež zatím také ještě nezamířilo na pulty prodejců. U AirPower navíc nemělo záležet na tom, kam konkrétně jednotlivá zařízení umístíte – nabíjení by zkrátka fungovalo všude a při maximálním výkonu. Jenže právě zde Apple narazil na výrobní problémy.

Jak už jsme před pár měsíci informovali, Applu se při vývoji AirPower nepodařilo přijít na způsob, jak zabránit přehřívání, jež následně snižuje efektivitu bezdrátového nabíjení. Problémem je ale nejenom extrémní zahřívání podložky jako takové, ale také nabíjených zařízení. Vnitřní konstrukce nabíječky je totiž založena na kombinaci několika se překrývajících cívek a právě to je pro Apple kámen úrazu. Buďto se tedy musí vypořádat s přehříváním, díky čemuž nabídne revoluční vlastnosti, nebo sníží počet cívek a z AirPower se stane jen obyčejná bezdrátová nabíječka jako každý jiná s výjimkou toho, že jsme na ni čekali více jak rok.

Naděje umírá poslední

Nedodržení slibovaného termínu a ticho po pěšině se sice z marketingového hlediska jeví jako obrovské selhání, ale nutně to neznamená, že byl projekt AirPower ukončen. Apple totiž svou nabíječku stále zmiňuje v návodu přibaleném k novým iPhonům XS a XR a nepatrná zmínka se nachází i přímo na oficiálních stránkách společnosti, i když právě odtud zmizelo po loňské zářijové keynote téměř vše, co s podložkou jakkoli souviselo.

Před nedávnem si dokonce Apple nechal zaregistrovat i nové funkce, jež přímo s bezdrátovou nabíječkou souvisí. Později dokonce hledal posilu do svého týmu, která by se podílela přímo na vývoji bezdrátových technologií, a to včetně AirPower. Zmínky o podpoře najdeme i na stránce shrnující technické specifikace Apple Watch Series 3. Tím ale výčet referencí ze strany Applu končí.

Ani renomovaní Apple analytici nenechávají téma týkající se bezdrátové nabíječky ladem. Ming-Chi Kuo se v říjnu minulého roku nechal slyšet, že Apple by měl AirPower představit buďto do konce roku, nebo v prvním čtvrtletí roku 2019, což by znamenalo do konce března. Uznávaný vývojář Steve Troughton-Smith před pár dny na Twitteru prohlásil, že Apple už se s výrobními problémy vypořádal a měl by podložku představit co nevidět.

V současné době nám nezbývá nic jiného, než čekat. Nicméně otazníky nevisí nejenom nad dostupností, ale také nad cenou, kterou Apple zatím neprozradil. Například Alza.cz má AirPower již zalistovanou a ačkoli cena není u položky přímo uvedena, v kódu stránky lze vyčíst, že největší tuzemský e-shop má pro produkt připravenou cenovku 6 000 Kč. A to rozhodně není málo.

Apple AirPower

Via: Macrumors

.