Zavřít reklamu

Se vzduchem to v naší republice, zejména pak v Praze není snadné. Smog, prach, to vše může mít pro lidi s dýchacími potížemi nepříjemné následky. Aplikace SmogAlarm sice ovzduší nezlepší, zato vás dokáže o stavu ovzduší alespoň informovat.

SmogAlarm je projekt neziskové organizace Čisté nebe z Ostravska a vznikla za spolupráce vývojáře Vojtěcha Vrbky a grafika Josefa Richtera finančně podpořených společností Ceetrust. Jako první se aplikace objevila pro operační systém Android a po úspěchu na této platformě se objevila i pro uživatele iOS. Aplikace má jednu hlavní funkci, kterou dobře plní – zobrazovat míru znečištění ovzduší ve vašem okolí.

Při spuštění si aplikace vyžádá informace o vaší poloze, podle které určí určí stanici. Tu si lze jinak zvolit i manuálně, seznam obsahuje všechna velká i menší města naší země. Na hlavní obrazovce pak zobrazí aktuální stav ovzduší vyjádřený slovně (od velmi špatný po velmi dobrý) a také příslušným emotikonem. Pod ním pak naleznete grafické vyobrazení obsahu škodlivých látek v ovzduší na stupnici od jedné do šesti. Každou z hodnot (prach, oxid siřičitý, oxid dusičitý, oxid uhelnatý…) můžete pak rozkliknout pro přesnější hodnotu a podrobnější popis. Ke každé škodlivé složce v této nabídce naleznete krátké povídání, k dispozici je i odkaz do Wikipedie. Sice by se mohl otevírat v integrovaném prohlížeči místo přepnutí do mobilního Safari, ale to je už maličkost.

Druhou a poslední nabídkou je zobrazení mapy, na které naleznete u větších měst barevné odznáčky s číslem vyjadřující míru znečištění. Po klepnutí na odznáček se zobrazí název města a stav ovzduší, můžete si zobrazit i detailnější pohled, tedy hlavní obrazovku pro dané město, klepnutím na modrou šipečku. Po grafické stránce se nicméně jedná o český skvost mezi aplikacemi. Jednoduchost a minimalismus jsou hlavními tématy vizuálního zpracování, za které si Josef Richter zaslouží velkou pochvalu. Prostředí aplikace působí příjemným dojmem a pohyb v něm je zcela intuitivní. Aplikaci skutečně není co vytknout, navíc je k dispozici zcela zdarma.

[app url=“http://itunes.apple.com/cz/app/smogalarm/id522461987?mt=8″]

.