Zavřít reklamu

Každý majitel počítače od Applu si zajisté přeje, aby jeho Mac vždy a za všech okolností šlapal jako hodinky. Bohužel ne vždy tomu tak je, a v některých chvílích přichází na řadu nutnost změny způsobu bootování nebo různé varianty resetu. Právě pro tyto příležitosti by se vám mohly hodit klávesové zkratky, které vám představíme v našem dnešním článku. Upozorňujeme, že některé zmíněné zkratky fungují na Macích s procesory z dílny společnosti Intel.

Většina majitelů počítačů od Applu má řadu klávesových zkratek v malíku. Vědí, jak s jejich pomocí pracovat s textem, okny na ploše, nebo třeba jak ovládat přehrávání médií. Operační systém macOS ale nabízí také klávesové zkratky pro specifické příležitosti, jako je režim zotavení, bootování z externího úložiště a další.

Bootování v bezpečném režimu

Bezpečný režim je speciální režim chodu Macu, kdy počítač běží jen s využitím nejnutnějších softwarových komponent. Díky tomu můžete snadno zjistit, zda nejsou aktuální potíže na vašem počítači způsobené nainstalovanými aplikacemi. V průběhu bezpečného režimu dochází také ke kontrole chyb a jejich případné opravě. Pokud chcete spustit Mac v bezpečném režimu, restarujte počítač a okamžitě stiskněte a podržte levou klávesu Shift, dokud se nezobrazí výzva k přihlášení. Přihlaste se a jakmile se vám zobrazí příslušné menu, zvolte Safe Boot.

macOS Safe Boot

Spuštění diagnostiky

Klávesovou zkratku můžete využít také pro spuštění nástroje s názvem Diagnostika Apple. Tento nástroj pro změnu slouží ke zběžné kontrole a detekci případných chyb hardwaru. Pro spuštění diagnostiky restartujte Mac a souběžně s jeho zapnutím stiskněte buďto klávesu D, nebo kombinaci kláves Option (Alt) + D pro případ, že byste diagnostiku chtěli spustit v její internetové verzi.

SMC reset

Konkrétní problémy na Macu se dají vyřešit také resetem takzvané SMC paměti – řadiče správy sytému. Tento typ paměti má na starost například některé funkce a akce, spojené s baterií MacBooku, ale třeba také s ventilací, indikátory nebo nabíjením. Pokud si myslíte, že reset SMC paměti představuje to správné řešení aktuálních potíží na vašem Macu, vypněte počítač. Poté stiskněte a podržte kombinaci kláves Ctrl + Option (Alt) + Shift na dobu sedmi vteřin, po sedmi vteřinách – aniž byste pouštěli zmíněné klávesy – podržte vypínací tlačítko, a všechny tyto klávesy držte po dobu dalších sedmi vteřin. Poté spusťte váš Mac tak, jak jste zvyklí.

SMC reset

Reset NVRAM

Paměť NVRAM (Non-Volatile Random Access Memory) má na Macu na starost kromě jiného také informace o konfiguraci času a dat, plochy, hlasitosti, myši či trackpadu a dalších podobných aspektech. Pokud chcete na Macu resetovat paměť NVRAM, zcela vypněte váš Mac – je opravdu potřeba si počkat, dokud obrazovka nebude zcela vypnutá a neuslyšíte ani ventilátory. Poté Mac zapněte a okamžitě stiskněte a podržte klávesy Option (Alt) + Cmd + P + R, přičemž je držte po dobu 20 sekund. Poté klávesy pusťte a nechte Mac naběhnout.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.