Zavřít reklamu

Úložiště na našem Macu není bezedné, a přestože jistě řada z vás využívá k ukládání obsahu také nejrůznější cloudové služby, jistě vám záleží také na tom, abyste měli dostatek místa také na pevném úložišti. V dnešním článku vám představíme pětici tipů a triků pro uvolnění místa a správu úložiště na Macu.

Využijte optimalizované úložiště

Jednou z funkcí, s jejichž pomocí můžete uvolnit místo na vašem Macu, je optimalizace úložiště. Díky této funkce dochází v případě potřeby uvolnění úložiště k přesunu části obsahu na iCloud. Pokud chcete na vašem Macu aktivovat optimalizaci úložiště, klikněte v levém horním rohu obrazovky na Apple menu -> O tomto Macu. V horní části okna klikněte na Úložiště -> Správa, a poté klikněte na příslušnou položku.

Ruční úklid

Čím déle používáte svůj Mac, tím vyšší je pravděpodobnost, že se vám v něm začne hromadit spousta nepotřebného a neaktuálního obsahu. Pokud chcete rychle zjistit, které soubory na vašem Macu zabírají nejvíce místa, a chcete je rovnou odstranit, klikněte v levém horním rohu obrazovky vašeho Macu na Apple menu -> O tomto Macu. Stejně jako u předchozího tipu klikněte v horní části okna na Úložiště -> Správa. V sekci Úklid nepořádku zvolte Projít soubory, vyberte položky, které chcete odstranit, a potvrďte smazání.

Ty správné nástroje

Se správou úložiště na vašem Macu vám mohou také skvěle pomoci nejrůznější aplikace třetích stran. Já osobně používám pro pečlivé smazání nepotřebných aplikací i jejích součástí aplikaci s názvem GrandPerspective, která umí obsah na vašem Macu skvěle analyzovat, graficky znázornit, a pomůže vám s jeho dokonalým odstraněním.

Rychlý přístup k disku

Pokud chcete mít za účelem správy úložiště vašeho Macu rychlý přístup k disku, můžete si nechat příslušnou ikonku zobrazit na ploše počítače. Aby se na ploše vašeho Macu zobrazovala ikonka pevného disku, spusťte Finder a na nástrojové liště v horní části obrazovky klikněte na Finder -> Předvolby. Klikněte na kartu Obecné a v sekci Na ploše zobrazit tyto položky zaškrtněte možnost Pevné disky.

Automatické vysypání koše

Pokud u sebe doma zapomenete vynést koš, je nemožné si toho nevšimnout. S přeplněným košem na vašem Macu je to ale už o něco horší. Pokud chcete, aby se o pravidelné vysypávání koše na vašem Macu staral systém sám, klikněte v levém horním rohu obrazovky na Apple menu -> O tomto Macu. Zvolte Úložiště -> Správa, a v okně doporučení aktivujte funkce automatického mazání koše.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více