Zavřít reklamu

Protože je první zkušební verze iOS 10 dostupná vývojářům ode dne představení, objevují se novinky a změny, které na prezentaci nebyly zmíněny. Do podzimu je daleko a nelze tedy předpokládat, že stejně bude iOS 10 vypadat v době vydání verze pro veřejnost, ale mnohé z maličkostí jsou přinejmenším zajímavé.

Slide to Unlock končí

První změnou, které si uživatel po nainstalování první bety iOS 10 všimne, je nepřítomnost klasického gesta „Slide to Unlock“ („Odemkněte přejetím“). To je způsobeno změnami na zamčené obrazovce, na kterou se přesunula část Oznamovacího centra s widgety. Ta bude nově ze zamčené obrazovky dostupná šoupnutím doprava, tedy gestem, které ve všech předchozích verzích iOS slouží k odemčení zařízení.

Odemykání se bude provádět stiskem Home tlačítka a to u zařízení s (aktivním) Touch ID i bez něj. U zařízení s aktivním Touch ID je tlačítko v současné zkušební verzi nutné pro odemčení stisknout, ať už je zařízení probuzené, nebo ne (tato zařízení se díky nové funkci „Raise to Wake“ po vytažení s kapsy nebo zvednutí ze stolu probudí sama). Dosud stačilo po rozsvícení displeje na Touch ID pouze přiložit prst.

Bohaté notifikace budou fungovat i bez 3D Touch

Nejzajímavější je na upravených notifikacích to, že v iOS 10 umožňují bez otevření příslušné aplikace ještě mnohem více než dosud. Přímo z notifikace příchozí zprávy lze například zobrazit celou konverzaci bez otevření aplikace Zprávy a konverzovat.

Craig Federighi tyto bohatší notifikace na pondělní prezentaci předváděl na iPhonu 6S s 3D Touch, kde zobrazení většího množství informací vyvolal silnějším stiskem. V první zkušební verzi iOS 10 jsou bohaté notifikace dostupné pouze na iPhonech s 3D Touch, Apple ale oznámil, že to se v příštích zkušebních verzích změní a využít je budou moci uživatelé všech zařízení, na kterých iOS 10 poběží (iPhone 5 a novější, iPad mini 2 a iPad 4 a novější, iPoud Touch 6. generace a novější).

Mail a Poznámky dostanou na velkém iPadu Pro tři panely

12,9palcový iPad Pro má větší displej než menší MacBook Air, na kterém běží plnohodnotný OS X (resp. macOS). iOS 10 toho lépe využije, alespoň v aplikacích Mail a Poznámky. Ty budou v horizontální poloze umožňovat třípanelové zobrazení. V Mailu tedy uživatel najednou uvidí přehled schránek, vybranou schránku i obsah vybraného emailu. Totéž platí pro Poznámky, kde jedno zobrazení obsáhne přehled všech složek poznámek, obsah vybrané složky a obsah vybrané poznámky. U obou aplikací je v horním pravém rohu tlačítko pro zapnutí a vypnutí třípanelového zobrazení. Je možné, že Apple postupně takové zobrazení nabídne i v dalších aplikacích.

Apple Mapy si zapamatují, kde jste zaparkovali své auto

Mapy dostávají v iOS 10 také poměrně významnou aktualizaci. Kromě zjevnějších aspektů jako lepší orientace a navigace bude jistě velmi užitečná maličkost, kdy si Mapy automaticky zapamatují, kde se nachází zaparkované auto daného uživatele. Ten je na to upozorněn notifikací a má také možnost polohu ručně upřesnit. Mapa cesty k autu je pak dostupná přímo z widgetu aplikace na obrazovce „Dnes“. Aplikace samozřejmě také pochopí, že není třeba si pamatovat polohu zaparkovaného auta v místě bydliště uživatele.

iOS 10 umožní pořizovat obrázky v RAW

Ať už Apple říká cokoliv, iPhony mají kvalitou i funkcemi daleko k profesionálním fotografickým zařízením. Přesto může být velmi užitečná možnost pořízené fotografie exportovat do nezkomprimovaného formátu RAW, který nabízí mnohem širší možnosti úprav. To iOS 10 nabídne majitelům iPhonů 6S a 6S Plus, SE a 9,7palcového iPadu Pro. Fotografie do formátu RAW budou schopny pořizovat pouze zadní fotoaparáty zařízení a bude možné pořizovat také RAW i JPEG verzi fotografií zároveň.

S pořizováním fotografií se pojí také další maličkost – iPhony 6S a 6S Plus konečně nebudou pozastavovat přehrávání hudby při spuštění fotoaparátu.

GameCenter v tichosti odchází

Většina uživatelů iOS si pravděpodobně nepamatuje, kdy naposledy (záměrně) otevřeli aplikaci Game Center. Apple se i proto rozhodl ji do iOS 10 nezahrnout. Game Center se tak oficiálně stává dalším selhaným pokusem Applu o sociální síť. Apple vývojářům bude i nadále nabízet GameKit, aby jejich hry mohly obsahovat žebříčky, multiplayer atd., pro jejich používání ale budou muset vytvořit vlastní uživatelské prostředí.

Mezi další bezpočet nových maličkostí a změn patří: možnost vybrat konverzace v iMessage, u kterých se druhé straně zobrazí, že si příjemce zprávu přečetl; rychlejší spouštění fotoaparátu; neomezený počet panelů v Safari; stabilizace při pořizování Live Photos; poznámkování v aplikaci Zprávy; možnost psát dva e-maily zároveň na iPadu atd.

Zdroj: MacRumors, 9to5Mac, Apple Insider (1, 2), Cult of Mac (1, 2, 3, 4)
.