Zavřít reklamu

Viture je jméno, o kterém pevně doufáme, že ještě uslyšíme. Viture One je pak aktuální hit Kickstarteru, který měl za cíl vybrat jen 20 tisíc dolarů na financování svých herních brýlí, jenže vybral hned 2,5 milionu dolarů. Jasně tak překonal třeba i Oculus Rift, který zde ale debutoval přece jen již před šesti lety. 

Projekt Viture One podpořilo něco přes 4 tisíce lidí, přičemž se jasně nechali nalákat tím, jak výrobce své chytré brýle pro smíšenou realitu prezentuje. Vypadají totiž vlastně jako běžné ale stylové sluneční brýle, které jsou k dispozici ve třech barevných provedení – černé, modré a bílé. Navrhlo je londýnské designové studio Layer, které pak stojí třeba za návrhy designu pro Bang & Olufsen.

Jak tedy tyto brýle fungují? Jednoduše si je nasadíte a můžete si do nich pustit stream her, třeba z Xboxu nebo Playstationu, je zde přítomna i podpora pro Steam Link. K brýlím pak lze připojit i patřičné ovladače, tedy jak ty pro Xbox, tak Playstation atd. Vyjma hraní her s nimi můžete konzumovat i vizuální obsah, protože integrují služby jako Apple TV+, Disney+ nebo HBO Max. Je zde také přítomna podpora pro 3D filmy.

Pro majitele konzole Switch je přítomen speciální nástavec kombinující dokovací stanici a baterii. Navíc nechybí ani multiplayer, takže není problém se utkat v daných titulech s dalším hráčem vlastnícím také tyto brýle.

To nejdůležitější je displej 

Společnost Viture tvrdí, že kvalita obrazu z brýlí předčí jakoukoli náhlavní soupravu VR. Kombinací čoček zde totiž vzniká virtuální obrazovka s rozlišením 1080p a hustota pixelů prý odpovídá displeji Retina MacBooků. Pokud je to pravda, mohlo by to být ve světě her skutečně revoluční. Ostatně stejně jako v případě sledování filmů a videí.

K dispozici jsou také hned dva režimy zobrazení, tedy pohlcující a ambientní. První řečený vyplní obsahem celé zorné pole, zatímco druhý minimalizuje obrazovku do rohu, abyste přes brýle viděli skutečný svět. Nechybí ani reproduktory směrované do vašich uší. Na svědomí je má mít jistá renomovaná společnost, ale jaká, Viture neprozradilo. 

Přítomen je i speciální nákrčník, který obsahuje ovládací panel. Všechny prvky se tak do malých brýlích přece jen nevešly, i když není pro chod zařízení nutný. Celé řešení pak běží na operačním systému Android. Základ, tedy jen brýle, vás vyjdou na 429 dolarů (cca 10 tisíc Kč), brýle i s ovladačem na 529 dolarů (cca 12 500 Kč). Odesílat k zákazníkům se mají začít už letos v říjnu.

Celé to vypadá až neuvěřitelně. Doufejme tedy, že se nejedná jen o nafouknutou bublinu a brýle skutečně dojdou realizace a co víc, budou skutečně takové, jaké je výrobce slibuje. Už v roce 2024 mají přijít brýle Meta AR a pořád jsou ve hře samozřejmě i ty Applu. Pokud by ale budoucnost podobných řešení mohla vypadat takto, vlastně bychom se nezlobili. Nakonec ta budoucnost nemusí být tak černá. 

.