Zavřít reklamu
iWant

Výřez, kam se podíváš – „iPhone notch“ se stává součástí konkurenčních smartphonů

iWant

Vysmívaný, proklínaný, ve všech pádech skloňovaný výřez, důvěrně známý z nejnovějšího iPhonu X, můžeme čím dál častěji vidět i u smartphonů konkurenčních značek. Důkazem je letošní Mobile World Congress, kde se to tímto designem, typickým pro výroční iPhone, jen hemžilo.

Kopírování iPhonu je ošemetná věc. V jistých kruzích by se dalo označit za folklor, ale ne vždy je obvinění z takového kopírování na místě, v jiných případech se zase kopírování dá jen velmi těžko prokázat. Mobile World Congres 2018 ale zajisté vstoupí do dějin jako spouštěč hůře či lépe zkopírovaného „iPhone notch“.

U snahy napodobit výřez ale také veškerá práce konkurence většinou končí. Nebyly zaznamenány pokusy implementovat do výřezu technologii, která by – jako v případě iPhonu – dokázala skenovat obličej uživatele, některé společnosti dokonce na zabudování výřezu natolik spěchaly, že novému designu svých smartphonů ani nestihly přizpůsobit vlastní software, v některých případech bránil nový tvar displeje korektnímu zobrazení údajů na displeji telefonu.

Asus, jeden z největších výrobců spotřební elektroniky na světě, nebyl v trendu výřezů výjimkou. Jeho nový Zenfone 5 je telefonem, za který se rozhodně není třeba stydět. Disponuje řadou skvělých technologií a funkcí, má příjemný design a velice snesitelnou cenu. A výřez. V souvislosti s tím, jak rád se Asus naváží do Applu, to působí přinejmenším úsměvně. „Někdo by mohl říci, že kopírujeme Apple,“ prohlásil šéf marketingu společnosti Asus Marcel Campos. „My ale nemůžeme ignorovat to, co si uživatelé přejí. Je potřeba následovat trendy,“ dodal. Ale ani při představování nového Zenfone s výřezem si Asus neodpustil rýpnutí do „ovocné“ společnosti.

Zdroj: Twitter

Na poli smartphonů neexistuje příliš mnoho novinek, které by po designové stránce způsobily revoluci, a spíše než o slepé kopírování a napodobování by mělo jít o vzájemnou inspiraci. Problém výřezů u smartphonů konkurenčních značek ale spočívá převážně v tom, že se jedná o pouhou kosmetickou záležitost. Ostatní výrobci se nenechali inspirovat funkčností horního výřezu iPhonu X – který mimo jiné skrývá TrueDepth kameru pro správné fungování FaceID – ale pouze jeho vzhledem.

Asus není zdaleka jediným výrobcem, který se rozhodl zvolit pro svůj smartphone horní výřez. Pyšní se jim například  Huawei P20, uniklé snímky svědčí o výřezu u LG G7, do výřezů se pustila i řada méně známých čínských výrobců. Výjimkou je tentokrát jihokorejský Samsung, který si na absenci výřezu patřičně zakládá. Svůj Galaxy S9 propaguje jako telefon s „nepřerušeným displejem“. Na adresu výřezu u iPhonu X padl již nejeden vtípek, podle ankety serveru PhoneArena se navíc zdá, že po výřezech nebude taková poptávka, jak se nás výrobci snaží přesvědčit. Bude „notch“ tedy jen dočasným trendem?

Zdroj: TheVerge, The Verge