Zavřít reklamu

Vysmívaný, proklínaný, ve všech pádech skloňovaný výřez, důvěrně známý z nejnovějšího iPhonu X, můžeme čím dál častěji vidět i u smartphonů konkurenčních značek. Důkazem je letošní Mobile World Congress, kde se to tímto designem, typickým pro výroční iPhone, jen hemžilo.

iPhone X notch event

Kopírování iPhonu je ošemetná věc. V jistých kruzích by se dalo označit za folklor, ale ne vždy je obvinění z takového kopírování na místě, v jiných případech se zase kopírování dá jen velmi těžko prokázat. Mobile World Congres 2018 ale zajisté vstoupí do dějin jako spouštěč hůře či lépe zkopírovaného „iPhone notch“.

U snahy napodobit výřez ale také veškerá práce konkurence většinou končí. Nebyly zaznamenány pokusy implementovat do výřezu technologii, která by – jako v případě iPhonu – dokázala skenovat obličej uživatele, některé společnosti dokonce na zabudování výřezu natolik spěchaly, že novému designu svých smartphonů ani nestihly přizpůsobit vlastní software, v některých případech bránil nový tvar displeje korektnímu zobrazení údajů na displeji telefonu.

Asus, jeden z největších výrobců spotřební elektroniky na světě, nebyl v trendu výřezů výjimkou. Jeho nový Zenfone 5 je telefonem, za který se rozhodně není třeba stydět. Disponuje řadou skvělých technologií a funkcí, má příjemný design a velice snesitelnou cenu. A výřez. V souvislosti s tím, jak rád se Asus naváží do Applu, to působí přinejmenším úsměvně. „Někdo by mohl říci, že kopírujeme Apple,“ prohlásil šéf marketingu společnosti Asus Marcel Campos. „My ale nemůžeme ignorovat to, co si uživatelé přejí. Je potřeba následovat trendy,“ dodal. Ale ani při představování nového Zenfone s výřezem si Asus neodpustil rýpnutí do „ovocné“ společnosti.

Zdroj: Twitter

Na poli smartphonů neexistuje příliš mnoho novinek, které by po designové stránce způsobily revoluci, a spíše než o slepé kopírování a napodobování by mělo jít o vzájemnou inspiraci. Problém výřezů u smartphonů konkurenčních značek ale spočívá převážně v tom, že se jedná o pouhou kosmetickou záležitost. Ostatní výrobci se nenechali inspirovat funkčností horního výřezu iPhonu X – který mimo jiné skrývá TrueDepth kameru pro správné fungování FaceID – ale pouze jeho vzhledem.

Asus není zdaleka jediným výrobcem, který se rozhodl zvolit pro svůj smartphone horní výřez. Pyšní se jim například  Huawei P20, uniklé snímky svědčí o výřezu u LG G7, do výřezů se pustila i řada méně známých čínských výrobců. Výjimkou je tentokrát jihokorejský Samsung, který si na absenci výřezu patřičně zakládá. Svůj Galaxy S9 propaguje jako telefon s „nepřerušeným displejem“. Na adresu výřezu u iPhonu X padl již nejeden vtípek, podle ankety serveru PhoneArena se navíc zdá, že po výřezech nebude taková poptávka, jak se nás výrobci snaží přesvědčit. Bude „notch“ tedy jen dočasným trendem?

Zdroj: TheVerge, The Verge

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Kopírování iPhonu? Proč se pořád všude dokola opakuje tahle pitomost. Výřez a mnohem menší měl už před Apple šrotem dávno Essential Phone. Tedy rozhodně nikdo po Apple nekopíruje. Spíše je přání otcem myšlenky. Resp to jde i bez přiblblýho výřezu. To jen zaostalej Apple nemá už ani na Xiaomi ?

    https://mobilenet.cz/clanky/essential-phone-existuje-konecne-se-ukaze-verejnosti-33392

    Odpornej výřez a fronta ovcí – výrobců, co se po designové stránce zmůžou akorát na tupé kpírování. Apple nenastoluje trendy, aby nedošlo k omylu, to se jen někdo snaží mystifikovat.
    Jediný, v čem Apple se svými Phony nastolil trend je to, že dokáže s podprůměrného stroje pomocí špičkového marketingu udělat zdání TOP telefonu. Jinak řečeno, dokáže z hovna uplést bič a ještě s ním i zapráskat. Podobně propracovanej marketing má i Samsung. Další věcí v které Apple nastoluje trendy je absurdní cena, která ale není absolutně ničím obhajitelná. Samsung se přidává. Jinak opravdu nevím, čím by měl Apple nastolovat trendy. Po roky to byl naopak Apple, kterej nestačil ani technologiemi, ani výbavou konkurenci. Ani dnes nestačí, ale ta propast už není taková. Jediný, co je na Aplle iPhonu bezkonkurenční je nápis iPhone a logo ovoce. Ano, málem bych zapomněl. Ještě jedno v čem natoluje trend Apple s iPhony. A to obrovským zástupem ovcí, které jsou okamžitě připraveny hýkat radostně pokaždý, když se změní jakkoliv malej a jakkoliv bezvýznamnej detail na jejich modle.

celý text

Čtěte více.