Zavřít reklamu

Zkratky jsou v rámci iOS k dispozici již několik let – konkrétně je Apple přidal v iOS 13. Oproti Androidu jsme si na ně samozřejmě museli nějakou dobu počkat, na to jsme však u Applu tak nějak zvyklí a počítáme s tím. V aplikaci Zkratky si mohou uživatelé jednoduše prostřednictvím bloků vytvářet různé rychlé akce či programy, které jsou určené pro zjednodušení každodenního fungování. Nedílnou součástí této aplikace jsou pak také automatizace, ve kterých si můžete nastavit provedení vybrané akce tehdy, kdy nastane nějaký předem učený stav.

Je mi naprosto jasné, že většina uživatelů snad ani neví o tom, že nějaká aplikace Zkratky existuje. A pokud ano, tak ještě více uživatelů nemá nejmenší tušení, jak ji vlastně využívat. Na našem magazínu jsme se zkratkám a automatizacím již několikrát věnovali a musíte uznat, že v určitých situacích dokáží být opravdu užitečné. Jenže problém je v tom, že využitelnost aplikace Zkratky ve skutečnosti vůbec není ideální… a bylo hůř.

Aplikace Zkratky v iOS:

Zkratky iOS iPhone fb

Zmínit bych v tomto případě chtěl hlavně automatizace, které Apple přidal rok po představení aplikace Zkratky. Jak už lze podle názvu poznat, tak automatizace jsou vyvozené od slova automaticky. Uživatel tedy očekává, že když si vytvoří automatizaci, tak mu automaticky nějakým způsobem zjednoduší život. Problém je ale v tom, že zpočátku museli uživatelé automatizace spouštět ručně, takže ve finále prakticky nijak nepomohly. Namísto provedení akce se prvně zobrazila notifikace, na kterou musel uživatel prstem klepnout, aby došlo k jejímu provedení. Apple samozřejmě za tohle schytal obrovskou vlnu kritiky a rozhodl se svou chybu napravit. Automatizace tak konečně byly automatické, ale bohužel pouze u několika typů. A což o to, že po provedení automatizace se stále zobrazuje notifikace, která o této skutečnosti informuje.

Rozhraní automatizací v iOS:

automatizace

V iOS 15 se tedy Apple opět rozhodl zakročit a napravit i nutné zobrazování notifikací po provedení automatizace. Aktuálně už si tedy uživatel při vytváření automatizace může jednak vybrat, zdali chce automatizaci spouštět automaticky, a jednak zdali chce po provedení zobrazit upozornění. Obě dvě tyto možnosti jsou však stále k dispozici pouze u některých typů automatizací. To znamená, že pokud si vytvoříte nějakou skvělou automatizaci, která by vám mohla usnadnit život, tak na konci můžete zjistit, že ji vlastně vůbec nemůžete využít, jelikož u ní Apple neumožňuje automatické spuštění a provedení bez zobrazení notifikace. Jablečná společnost se pro tohle omezení rozhodla hlavně z důvodu bezpečnosti, upřímně si ale říkám, že když si uživatel sám automatizaci nastaví v rámci odemknutého telefonu, tak o tom přece ví a nemůže být následně provedením automatizace překvapen. Apple má na tohle asi zcela jiný názor.

A co se týče zkratek, tak zde je scénář svým způsobem velice podobný. Pokud se pokusíte spustit nějakou zkratku přímo z plochy, kde jste si ji přidali, abyste k ní měli okamžitý přístup, tak namísto okamžitého provedení se prvně přesunete do aplikace Zkratky, kde se potvrdí provedení konkrétní zkratky a až poté dochází ke spuštění programu, což samozřejmě představuje zpoždění. To ale není jediné omezení zkratek. Zmínit dále můžu třeba to, že aby se zkratka provedla, tak musíte mít iPhone odemknutý – v opačném případě k provedení prostě nedojde, stejně tak jako když se vám Zkratky podaří skrze přepínač aplikací vypnout. A už vůbec po zkratkách nechtějte, aby provedly nějakou akci třeba až za hodinu, nebo na další den. Na takové načasované odeslání zprávy tak můžete rovnou zapomenout.

Zkratky jsou k dispozici už i na Macu:

macos 12 monterey

Aplikace Zkratky nabízí prakticky úplně všechno, co mohou jablíčkáři po aplikaci tohoto typu požadovat. Bohužel, vlivem nesmyslných omezení však z velké části základní možnosti této aplikace vůbec nemůžeme využívat. Jak jste mohli zjistit, tak Apple svým způsobem postupně aplikaci Zkratky jakýmsi způsobem pomalu „uvolňuje“ a umožňuje uživatelům vytvářet užitečné zkratky a automatizace, které původně nebyly možné. Ale abychom již téměř tři dlouhé roky byli svědky takto extrémně pomalého uvolňování? To mi přijde až vyloženě směsné. Osobně jsem opravdu velkým milovníkem aplikace Zkratky, ale právě ona omezení mi kompletně znemožňují využívat ji naplno. Stále doufám, že kalifornský gigant po nějaké době potenciál zkratek a automatizací odemkne kompletně a budeme je schopni využívat naplno.

.