Zavřít reklamu

Na začátku minulého týdne jsme se dočkali vydání veřejné verze iOS 14.2. Tento operační systém přichází hned s několika různými vylepšeními – více si o nich můžete přečíst ve článku, který přikládám níže. Chvíli po vydání tohoto operačního systému pro veřejnost Apple uvolnil také první beta verzi iOS 14.3, která přichází s dalšími vylepšeními. Jen pro zajímavost, Apple v poslední době vydává nové verze iOS jako na běžícím páse a verze 14 nejrychleji aktualizovanou verzí iOS v historii. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 7 zajímavých novinek, se kterými přichází první beta verze iOS 14.3.

Podpora ProRAW

V případě, že patříte mezi majitele nejnovějšího iPhonu 12 Pro či 12 Pro Max, a zároveň patříte mezi nadšence do fotografování, tak pro vás mám skvělou zprávu. Apple totiž s příchodem iOS 14.3 přidává současným vlajkovým lodím možnost focení do formátu ProRAW. Apple příchod tohoto formátu na jablečné telefony oznámil již při jejich představení a dobrou zprávou je, že jsme se konečně dočkali. Focení do formátu ProRAW si mohou uživatelé aktivovat v Nastavení -> Fotoaparát -> Formáty. Tento formát je určen pro fotografy, kteří rádi fotky upravují v počítači – formát ProRAW těmto uživatelům dává při úpravách o mnoho více možností, než klasický JPEG. Očekává se, že jedna fotografie ve formátu ProRAW bude mít okolo 25 MB.

Brzký příchod AirTags

Již před několika dny jsme vás informovali o tom, že se v rámci první beta verze iOS 14.3 objevily bližší informace o brzkém příchodu AirTags. Podle dostupného kódu, který je součástí iOS 14.3, to vypadá, že se lokalizačních přívěsků dočkáme již opravdu brzy. Konkrétně se ve zmíněné verzi iOS nachází videa společně dalšími informacemi, které popisují, jak AirTag spárovat s iPhonem. Dále je pak nejspíše na cestě podpora lokalizačních přívěsků od konkurenčních společností – všechny tyto přívěsky budou uživatelé schopni využít v nativní aplikaci Najít.

Podpora PS5

Mimo vydání první bety iOS 14.3 jsme se před několika dny dočkali také spuštění prodejů PlayStationu 5 a nových Xboxů. Již v rámci iOS 13 Apple přidal podporu ovladačů z PlayStation 4 a Xbox One, které můžete jednoduše propojit s vaším iPhonem či iPadem a využít je tak k hraní her. Dobrou zprávou je, že v tomto „zvyku“ Apple naštěstí pokračuje. V rámci iOS 14.3 totiž budou schopni uživatelé ke svým jablečným zařízením připojit také ovladač z PlayStationu 5, který nese název DualSense. Dále pak Apple přidal také podporu ovladače Luna od Amazonu. Je skvělé vidět, že kalifornský gigant nemá žádný problém s konkurenčními herními společnostmi.

Vylepšení HomeKitu

Pokud patříte mezi jedince, kteří využívají HomeKit naplno, tak jste s největší pravděpodobností už někdy byli nuceni provést aktualizaci firmware vašich chytrých produktů. Pravdou ale je, že tento postup není vůbec jednoduchý, ba naopak až zbytečně složitý. Pokud chcete aktualizaci firmware provést, tak k tomu musíte využít aplikaci od samotného výrobce příslušenství. Aplikace Domácnost vás sice na aktualizaci dokáže upozornit, avšak to je vše – provést ji neumí. S příchodem iOS 14.3 se objevily informace o tom, že Apple pracuje na sdružené možnosti pro instalaci těchto aktualizací firmwaru. To znamená, že pro aktualizování už nebudete muset mít v iPhonu stažené veškeré aplikace od výrobců a postačí vám pouze Domácnost.

Vylepšení Klipů aplikací

Jablečná společnost představila funkci Klipy aplikací (App Clips) již před několika měsíci, a to v rámci vývojářské konference WWDC20. Pravdou je, že od té doby se tato funkce žádného vylepšení nedočkala, dokonce jste se s ní pravděpodobně ani nikde nesetkali. Vědět byste měli to, že až do iOS 14.3 byla integrace Klipů aplikací velmi složitá, a tak se vývojáři na zprovoznění této funkce u svých aplikací „vykašlali“. S příchodem iOS 14.3 Apple na svých Klipech aplikací zapracoval a vypadá to, že celkově pro vývojáře integrace celé funkce zjednodušil. Jakmile tedy iOS 14.3 vyjde pro veřejnost, tak by se měly Klipy aplikací „rozkřiknout“ a měly by se začít všude hojně objevovat.

Notifikace o kardiu

S příchodem watchOS 7 a nových Apple Watch Series 6 jsme se dočkali zbrusu nové funkce – měření saturace krve kyslíkem pomocí speciálního senzoru. Při představení nových Apple Watch jablečná společnost uvedla, že díky zmíněného senzoru budou hodinky schopné v budoucnu svého uživatele informovat o dalších důležitých zdravotních informacích – například tehdy, když hodnota VO2 Max spadne na extrémně nízkou hodnotu. Dobrou zprávou je, že se této funkce dočkáme nejspíše již brzy. V iOS 14.3 se totiž o této funkci nachází první informace, a to konkrétně u kardio cvičení. Konkrétně uživatele dokáží hodinky upozornit na nízkou hodnotu VO2 Max, která by mohla svým způsobem omezit jeho každodenní život.

Nový vyhledávač

V současné době je už po dobu několika dlouhých let nativním vyhledávačem na všech jablečných zařízeních Google. Tento výchozí vyhledávač si samozřejmě můžete v nastavení vašeho zařízení změnit – využít můžete například DuckDuckGo, Bing či Yahoo. V rámci iOS 14.3 však Apple do seznamu podporovaných vyhledávačů přidal i ten s názvem Ecosia. Tento vyhledávač veškerý svůj výdělek investuje k výsadbě stromů. Pokud tedy začnete vyhledávač Ecosia využívat, tak můžete každým jedním vyhledáváním přispět právě na výsadbu stromů. V současné době se díky prohlížeče Ecosia vysadilo již přes 113 milionů stromů, což je rozhodně skvělé.

ecosia
Zdroj: ecosia.org
.