Zavřít reklamu

Apple letošní rok věnuje Macům s Apple Silicon. Podle nejrůznějších spekulací a zpráv od respektovaných zdrojů to tak vypadá, že se během tohoto roku dočkáme řady nových jablečných počítačů, které posunou celý projekt Apple Silicon ještě o několik kroků dál. Sranda ale skončila. Prozatím totiž máme k dispozici jen takzvané základní počítače s čipem M1, kdežto z těch profesionálních se nabízí jen 14″/16″ MacBook Pro (2021), jež je poháněn čipem M1 Pro, nebo M1 Max. A právě tento segment se letos výrazně rozroste. Jakých modelů se dočkáme a v čem se budou odlišovat?

Pokud se zajímáte o dění kolem cupertinské společnosti, pak vám v posledních týdnech určitě neunikly zmínky o tom, že již brzy se dočkáme dalšího high-end Macu. A teoreticky ne jen jednoho. Zároveň v posledních dnech se na povrch dostávají zajímavé informace o samotných čipech Apple Silicon. Doposud se totiž spekulovalo nad tím, zdali všechny „profi“ Macy dostanou čipy M1 Pro a M1 Max, stejně jako zmiňovaný MacBook Pro z loňského roku. Ačkoliv je tento laptop extrémně výkonný, tak například vrcholnou konfiguraci Macu Pro samozřejmě nepřebije. Již z vícero zdrojů jsme už ale mohli slyšet, že se Apple chystá výrazně posílit svůj nejlepší kousek – M1 Max. Odborníci totiž zjistili, že tento čip byl speciálně navržen tak, aby se dal zkombinovat s dalšími M1 Max modely, čímž by došlo k vytvoření ultimátní kombinace s dvojnásobným nebo trojnásobným počtem jader. Teoreticky dost možná i se čtyřnásobným. V takovém případě by například zmiňovaný Mac Pro mohl nabídnou 40jádrový CPU a 128jádrový GPU.

Nejvyšší čas na pořádné stroje

Jak už jsme uvedli výše, základní Macy, určené pro majoritní část uživatelů, už tady nějaký ten pátek máme. Samotný čip M1 je tu s námi dokonce už skoro rok a půl. Bohužel profesionálové si zatím nemají úplně z čeho vybírat a musí si proto strážit své starší profi modely, nebo sáhnout po aktuálně jediné možnosti, kterou je MacBook Pro (2021). Nyní je však před námi letošní první keynote, během které se o slovo pravděpodobně přihlásí high-end Mac mini s čipy M1 Pro, nebo M1 Max. Zároveň se šíří spekulace o příchodu iMacu Pro. Tento ultimátní all-in-one počítač s logem nakousnutého jablka by se mohl po stránce designu inspirovat 24″ iMacem a Pro Display XDR, přičemž výkonnostně by si mohl ještě o něco polepšit. Právě tento model je totiž prvním kandidátem na příchod ještě lepší konfigurace, díky čemuž by se tak mohl dočkat zmiňované kombinace M1 Max čipů.

Koncept Macu Pro s Apple Silicon
Koncept Macu Pro s Apple Silicon ze svetapple.sk

Celý přechod z procesorů od Intelu na vlastní řešení v podobě Apple Silicon by pak ještě letos měl uzavřít Mac Pro. Aktuálně ale není úplně jasné, jakým způsobem se Apple do proměny pustí. Mezi fanoušky se totiž šíří dvě potenciální verze. V prvním případě by gigant kompletně přestal prodávat současně dostupnou generaci s procesorem Intel, zatímco v druhém případě by mohl zařízení prodávat souběžně. Aby toho nebylo málo, tak se navíc mluví o tom, že se Mac Pro díky benefitům, které přináší ARMové čipy, zmenší až o polovinu a z hlediska výkonu nabídne kombinaci dvou až čtyř čipů M1 Max.

Polepší si i základní modely

Samozřejmě Apple nezapomíná ani na své základní modely. Pojďme si proto jen v rychlosti shrnout, jaké Macy by během letošního roku ještě mohly přijít. Dle všeho se tyto kousky dočkají vylepšeného čipu s označením M2, který se sice výkonnostně nevyrovná například M1 Pro, avšak i přesto si o něco polepší. Tento kousek by ještě v tomto roce měl zavítat do 13″ MacBooku Pro, základního Macu mini, 24″ iMacu a přepracovaného MacBooku Air.

.