Zavřít reklamu

V kuloárech se již dlouho spekuluje o tom, zdali k připravovanému modulárnímu Macu Pro přijde i parťák v podobě nástupce zesnulého Apple Thunderbolt Displaye, tentokrát značeného Apple 6K Display.

Už při potvrzení prací na novém modulárním Macu Pro před dvěma lety v dubnu 2017 přímo sám Phil Schiller potvrdil, že chystají displej:

„Součástí práce na novém Macu Pro bude už z podstaty modulárního návrhu rovněž profesionální displej.“ (Phill Schiller, Apple)

Nakonec se podobná větička objevila i v tiskové zprávě, která tehdy doplnila uvedení iMacu Pro. Tímto jednoduše víme, že opravdu minimálně pracuje na novém Apple Display. Samozřejmě, před tím, než jej odsoudíme ke stejnému osudu jako AirPower, pojďme o něm popřemýšlet.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Není 6K jako 6K

Z mnoha různých zdrojů se objevují informace, že Apple nejen chystá nový monitor, ale rovnou plně profesionální obrazovku s rozlišení 6K a úhlopříčkou 31,6“. To se samo o sobě vymyká standardu hned z několika důvodů. Dané rozlišení je opravdu obrovské při tak „malé“ velikosti samotné plochy.

Jenže ono to dost možná dává smysl. Apple už v současné době nabízí 5K obrazovky, respektive jde o nabídku speciálně vytvořeno Applu na míru v podobě LG 5K Thunderbolt monitoru. Trochu potíž nastává v tom, že nejde o „pravé 5K“ nýbrž spíše hybridní 4,5K. Samotný monitor totiž disponuje rozlišením 5120×2160 ultra-wide, zatímco standardní 5K panel má 5120×2880 pixelů.

Na jednu stranu nejde sice o běžné 5K na druhou stranu spadá do tzv. „ultra-wide“ širokých monitorů, které právě v pracovním prostředí nabízejí cenné pixely navíc a často nahrazují sestavu o dvou menších monitorech. Pojďme se tedy podívat, jestli nemůžeme podobné výhody získat u 6K panelu.

Apple 6K Display patrně bude následovat stejnou návrh. Nepůjde o pravé „6K“ nýbrž spíše bude zapadat do 5K rozlišení. Na druhou stranu se zaměří na ultra-wide a skutečné rozlišení patrně dosáhne na hodnotu 6240×2880 pixelů.

Apple 6K Display s úhlopříčkou 31,6“

Známý a úspěšný analytik Ming-Chi Kuo jde ve své zprávě ještě dál a tvrdí, že půjde o 6K monitor v těle s úhlopříčkou 31,6“. Po rozklíčování se zdá i tato informace velmi pravděpodobná. Hustota pixelů na palec (PPI) by tak odpovídala Retina rozlišení, jelikož po jednoduchém výpočtu zjistíme, že současný iMac 27“ s 5K panelem má právě 218 PPI. Po dosazení rozlišení 6240×2880 do vzorečku zjistíme, že nám vyjde úhlopříčka 31,6“. Poměr stran pak tvoří 2,17 ku 1, což je shodou okolností poměr stran displeje u iPhone XS (X).

Celková plocha tak dosáhne 17 971 200 pixelů oproti 14 745 600 pixelům v iMacu Pro. Užitné plochy tedy bude více než dost a to i při standardním „Retina škálování“, které pravděpodobně užitné pixely srazí na hodnotu 3120×1440 pixelů. Všechno bude samozřejmě dokonale hladké a úžasné na pohled.

Takový displej ale bude nutné párovat s opravdu pořádnou grafickou kartou. A teď opravdu nemáme na mysli ořezávátka, která nabízí Apple ve formě integrovaných grafických karet ve svých MacBoocích až po 13“ „profesionální“ laptopy. Navíc takový displej při řádném vytížení může zcela reálně zatopit i dedikovaným grafickým kartám. Asi úplně nejlepší by bylo řešení v podobě desktopové karty v eGPU boxu, ale nutné to vyloženě nebude.

Takže dává smysl?

Ostatně je velmi pravděpodobné, že Apple tento monitor opravdu nezamýšlí pro stávající počítače a chce jej mít jako tandemového parťáka pro modulární Mac Pro. Tam totiž určitě o výkon nebude nouze a komponenty půjdou vyměnit.

Druhá otázka spočívá, zdali je pro takový monitor vůbec místo na trhu. Jenže se tady bavíme o Applu. Firmě, která proslula přetvářením zaběhlých kategorií nebo vytvářením zcela nových. Vyšší číslovka se bude určitě dobře vyjímat v marketingových materiálech.

Odpověď ale zní, že místo se určitě najde. Nesmíme zapomenout, že vyjma aplikací třetích stran si pravděpodobně nativní rozlišení 6240×2880 ani nezapneme. Retina 3120×1440 už pak není takový šílený nárůst oproti tomu, co máme ve stolních počítačích nyní. A profesionálové využijí beze zbytku každý pixel při editaci videa nebo fotografií.

Nezbývá, než se těšit.

Zdroj: 9to5Mac

Diskuze k článku

    Trochu nerozumím tomu rozlišení u 5K LG-monitoru. Mám ho před sebou (nativně používám 2560 x 1440), ale provoz v 5120 x 2880 není problém….

    V článku se celkem nepochopitelně píše o jiném LG monitoru. Ten, co nabízí přímo apple má stejné rozlišení a poměr stran, jako 27″ iMac.
    Osobně používám 27″ 5K monitor od Dellu s 2015 MacBokem Pro, což mi dává komfort právě velkého iMacu.

celý text

Čtěte více