Zavřít reklamu

Před kratičkou chvílí jste si mohli přečíst unboxing iPhonu 13 v podání Jablíčkáře. Jak jsme již ale zmínili, balení žádné velké změny nepřináší, a nám proto nic nebrání v tom, abychom se vrhnuli na tradiční první dojmy. Máme tedy k dispozici 6,1″ iPhone 13 v provedení (PRODUCT)RED, jenže se nabízí jednoduchá otázka. Jak tento model po prvních minutách na jablíčkáře působí?

Z hlediska designu nemám telefonu asi ani co vytknout. Ostré hrany se mi osobně zamlouvají daleko více a troufám si tvrdit, že tohle je ten správný směr, kterým by se měl Apple vydat. Je ale nutno podotknout, že právě design je silně subjektivní a každému se může zamlouvat něco jiného. Ve srovnání s loňským iPhonem 12 zde ale moc patrných změn nenajdeme, respektive tedy pouze jednu. Řeč je samozřejmě o menším horním výřezu, který ale ani tak není dokonalý a jsem si 100% jistý, že některým uživatelům jeho přítomnost může hnout žlučí.

iPhone 13 Jablíčkář

U horního výřezu bych ještě rád chvíli zůstal. Musím se totiž přiznat, že mi osobně notch, kvůli kterému je Apple častokrát terčem ostré kritiky i z vlastní řad, zase tak úplně nevadil. Jednoduše jej akceptuji kvůli Face ID a beru jej jako samozřejmost, jejíž odebrání vyžaduje spoustu času a ještě více trpělivosti. Přesně proto jsem se ani při oficiálním odhalení nové řady z této změny nějak zásadně neradoval, ale ani nesmutnil. Kdybych to měl ale zhodnotit co možná nejvíce objektivně, tak jsem za menší výřez samozřejmě rád. Známená to totiž, že si Apple uvědomuje kritiku veřejnosti a hodlá s ní něco dělat. Sice ne tak úplně v tempu, které by požadovali někteří jablíčkáři, ale pořád lepší než nic. Zároveň nám to nastiňuje možný pohled do budoucnosti. Jestliže jsme se nyní dočkali zmenšení, nemusí trvat dlouho a na horní výřez kompletně zapomeneme. Jak jsem už ale zmínil, to si bude žádat notnou dávku trpělivosti.

Patřičnou změnu pak konečně vidíme při pohledu na displej. Apple totiž navýšil maximální svítivost z dřívějších 625 nitů na 800 nitů, což jde na první pohled ihned vidět. Další změnou je pak větší tloušťka zařízení, konkrétně o 0,25 milimetrů, a o 11 gramů větší hmotnost. Jak už ale samotná čísla napovídají, jedná se o naprosto zanedbatelné hodnoty, o kterých kdybych nevěděl, tak na ně asi nikdy nepřijdu.

Přejděme ještě k samotnému fotoaparátu. Ten mě dokázal příjemně potěšit již při samotné konferenci a nesmírně jsem se těšil na okamžik, kdy si jej konečně budu moci vyzkoušet. Musím uznat, že během těch pár minut používání jsem byl nadšen schopnostmi kinematografického režimu. Jak to celé funguje, jaké jsou možnosti fotoaparátu a jak vypadá video si ale rozebereme až v naší podrobnější recenzi.

Pojďme si to v závěru ještě celé shrnout. Když jsem rozbalil nový iPhone 13 a držel jej v ruce, tak jsem k němu cítil spíše chladný vztah. Nebyl jsem z něj konkrétně nikterak nadšený, ale zároveň jsem nebyl ani zklamán. Radost se každopádně dostavila až po zapnutí telefonu. Jak jsem již zmínil výše, větší maximální svítivost displeje je přívětivou změnou a možnosti fotoaparátu vypadají vskutku slibně. Zároveň jsem také v prvních dojmech nikterak neupozorňoval na výkon zařízení, potažmo na čip Apple A15 Bionic. iPhone zkrátka běží svižně a bez sebemenších zádrhelů, ostatně jako je tomu již léta zvykem.

.