Zavřít reklamu
iWant

iPhone XR je nejlepší fotomobil s jedním fotoaparátem, ukazují testy odborníků z DxOMark

iWant

Populární web DxOMark, který se mimo jiné zaměřuje na komplexní testování telefonů v oblasti fotoaparátů, včera zveřejnil svou recenzi na nový iPhone XR. Jak se ukázalo, letošní nejlevnější novinka od Applu kraluje žebříčku telefonů disponujících jen jednou čočkou, tedy (stále ještě) klasickým provedením. Kompletní zevrubný test si můžete přečíst zde, pokud na to však nemáte čas, níže najdete to nejdůležitější.

iPhone XR na žebříčku DxOMark dosáhl na skóre 101 bodů, což je nejlepší výsledek mezi telefony s jednou čočkou fotoaparátu. Za výsledným hodnocením stojí skóre dvou dílčích testů, kdy ve fotografické části iPhone XR dosáhl na 103 bodů, a v části zabývající se nahráváním videí 96 bodů. Na celkovém žebříčku tak XR stojí na velice pěkném sedmém místě, překonán jen modely s dvěma a více čočkami. iPhone XS Max je na celkovém druhém místě.

Za svůj výsledek vděčí iPhone XR především tomu, že oproti dražšímu modelu XS není jeho fotoaparát zas tak rozdílný. Ano, chybí širokoúhlá čočka, která umožňuje použití dvojnásobného optického zoomu a použití několika dalších bonusů navíc, její kvalita však není tak vysoká, jako v případě hlavního 12 MPx f/1,8 řešení. Právě díky tomu fotí iPhone XR v mnohých situacích stejně, jako model XS.

Recenzentům se líbilo především automatické nastavení expozice, skvělé podání barev, ostrost obrazu a minimální výskyt šumu. Naopak možnosti zoomu a práce s rozostřeným pozadím není tak dobrá, jako u dražšího modelu. Naopak blesk je u levnější varianty překvapivě lepší, než u nové vlajkové lodě.

Fotografickému výkonu pomáhá také to, že levnější iPhone disponuje stejným procesorem pro zpracování fotografií. Umí tedy nové Smart HDR, exponovat dle potřeby a nabízí relativně dobrý výkon i při horších světelných podmínkách. Díky obrovskému výkonu zařízení skvěle funguje také auto-focus či funkce rozpoznávání obličejů apod. Rychlost samotného focení je také skvělá. V případě videa je XR téměř totožný s modelem XS.

Ukázky snímků (v plném rozlišení) z recenze, komparace s iPhonem XS a Pixelem 2 najdete v testu:

Závěrem testu je pak jednoznačný. Pokud vyloženě nepotřebujete funkce spojené s druhou čočkou v dražším iPhonu XS, model XR je vynikajícím fotomobilem. Obzvláště v případě, podíváme-li se na cenovku obou modelů. Vzhledem ke značným podobnostem obou letošních novinek, je jejich rozdíl v oblasti focení velmi malý. Dvojnásobný optický zoom na dražím modelu ve finále není nijak extra zásadní vzhledem ke snížené kvalitě fotek, které teleobjektiv pořizuje. A rozšířené možnost v Portrétovém režimu pravděpodobně nestojí za těch x tisíc navíc, které Apple za iPhone XS chce. Pokud tedy hledáte opravdu kvalitní fotomobil s ještě jakž takž normální cenovkou, iPhonu XR, jakožto levnějšího modelu, se opravdu bát nemusíte.