Zavřít reklamu

Před téměř dvěma týdny Apple vypustil na svět nové verze svých operačních systémů. Konkrétně jsme se dočkali aktualizací iOS a iPadOS 15.5, macOS 12.4 Monterey, watchOS 8.6 a tvOS 15.5. Vlastníte-li podporovaná zařízení, tak rozhodně neváhejte a proveďte aktualizaci, abyste měli k dispozici nejnovější opravy chyb a funkce. Po aktualizaci se každopádně čas od času objeví uživatelé, kteří si stěžují na snížení výkonu či výdrže na baterii. V případě, že jste aktualizovali na macOS 12.4 Monterey a máte problém s nižší výdrží na baterii, tak v tomto článku najdete 5 tipů. jak se s tímto problémem vypořádat.

Nastavení a ovládání jasu

Obrazovka je jedna ze součástí, která spotřebovává nejvíce energie. Zároveň platí, že čím vyšší jas máte nastavený, tak tím více energie je spotřebováno. Z toho důvodu je nutné, aby docházelo k automatické úpravě jasu. Jestliže vám Mac jas automaticky neupravuje, tak tuto funkci aktivujete v  → Předvolby systému → Monitory. Zde zaškrtněte možnost Automaticky upravit jas. Kromě toho můžete aktivovat funkci pro automatické snížení jasu po napájení z baterie, a to v  → Předvolby systému → Baterie → Baterie, kde stačí aktivovat funkci Mírně ztlumit jas obrazovky při napájení z baterie. Jas samozřejmě můžete i nadále snižovat či zvyšovat ručně, a to klasickým způsobem.

Režim nízké spotřeby

Pokud kromě Macu vlastníte také iPhone, tak jistě víte, že v něm již po dobu několika let můžete aktivovat režim nízké spotřeby. Ten lze aktivovat buď manuálně, anebo z dialogového okna, které se zobrazí po vybití na 20 či 10 %. Na Macu režim nízké spotřeby dlouho chyběl, nakonec jsme se ale přece jenom dočkali. Pokud tento režim aktivujete, tak dojde k vypnutí aktualizací na pozadí, snížení výkonu a dalším postupům, které zaručí delší výdrž. Aktivovat jej můžete v  → Předvolby systému → Baterie → Baterie, kde zaškrtněte Režim nízké spotřeby. Popřípadě můžete k aktivaci režimu nízké spotřeby využít naši zkratku, viz odkaz níže.

Snížení doby nečinnosti pro vypnutí obrazovky

Jak je uvedeno výše, tak hodně energie baterie si vezme obrazovka vašeho Macu. Již jsme si řekli, že je nutné mít aktivní automatický jas, kromě toho je ale nutné zaručit, aby se obrazovka při nečinnosti co nejdříve vypla, aby zbytečně nevybíjela baterii. Pro nastavení této funkce přejděte do  → Předvolby systému → Baterie → Baterie, kde si nahoře pomocí posuvníku nastavte, po kolika minutách se má displej při napájení z baterie vypnout. Čím nižší počet minut nastavíte, tak tím samozřejmě lépe, jelikož minimalizujete zbytečně aktivní obrazovku. Nutno zmínit, že tímto nedojde k odhlášení, ale opravdu pouze k vypnutí obrazovky.

Optimalizované nabíjení aneb nenabíjet nad 80 %

Baterie je spotřební zboží, které postupem času a využíváním ztrácí své vlastnosti. U baterie to především znamená, že ztrácí svou kapacitu. Pokud chcete zaručit co nejdelší životnost baterie, tak byste měli stav nabití baterie udržovat v rozmezí od 20 do 80 %. I mimo tohle rozmezí baterie samozřejmě funguje, ale dochází k rychlejšímu opotřebení. Součástí macOS je funkce Optimalizované nabíjení, která dokáže nabíjení na 80 % omezit – požadavky pro omezení jsou však příliš komplexní a většině uživatelům tak optimalizované nabíjení nefunguje. Osobně z toho důvodu využívám aplikaci AlDente, která dokáže natvrdo nabíjení na 80 % utnout, a to za každou cenu.

Vypnutí náročných aplikací

Čím více je využíváno hardwarových zdrojů, tak tím více dochází ke spotřebě energie baterie. Bohužel, čas od času se stává, že si některé aplikace po aktualizaci s novým systémem nerozumí a přestanou fungovat dle očekávání. Nejčastěji dochází například k tzv. zacyklení, kdy aplikace začne využívat více a více hardwarových zdrojů, což pak způsobí zpomalení a hlavně snížení výdrže baterie. Naštěstí lze ale tyto náročné aplikace jednoduše rozpoznat a vypnout. Stačí, abyste na Macu otevřeli aplikaci Monitor aktivity, kde si následně veškeré procesy seřaďte sestupně podle CPU %. Tímto se vám na prvních příčkách objeví aplikace, které nejvíce vytěžují hardware. Jestliže se zde nachází nějaká aplikace, kterou prakticky nepoužíváte, tak ji můžete ukončit – stačí ji klepnutím označit, poté stisknout ikonu X v horní části okna a klepnout na Ukončit, popřípadě Vynutit ukončení.

.