Zavřít reklamu

Další týden, další nálož novinek, které se týkají nejen legendárního vizionáře Elona Muska, ale i dalších, neméně podstatných technologických gigantů. Jedním z nich je například švédské Spotify, které poněkud podcenilo svou bezpečnost a za odměnu se dočkalo obrovského průlomu dat spojeného s jedinou bezpečnostní trhlinou. Na druhou stranu tu však máme i pozitivní zprávy – například ohledně vakcíny proti onemocnění COVID-19, konkrétně z laboratoří AstraZeneca. Ta má sice „pouze“ 70% účinnost, ale zato je o poznání levnější a především je možné ji efektivněji skladovat, na rozdíl od účinnější vakcíny od Pfizeru a BioNTechu. Pojďme se tedy vrhnout do víru dnešních událostí.

Kalifornie kývla na chod továrny Tesly. Jedná se o nezbytný průmysl

V Evropě počet koronavirových případů poměrně roste, avšak rekordmanem v tomto ohledu stále zůstávají Spojené státy, které pandemii těžce nezvládly. Jedním z nejpostiženějších států je i Kalifornie, která si konečně uvědomila svou chybu a snaží se ji napravit pomocí drakonických opatření, která mají zmírnit šíření a nabídnout zdravotnickému systému mírný oddech. Automobilka Tesla však tato opatření vyhlížela s jistou dávkou nervozity, jelikož na jaře akutní stav donutil společnost pozastavit výrobu, a to než se pandemie přežene. Tak se sice na krátkých pár měsíců stalo, ale s podzimem zaútočila druhá vlna a představitelé Tesly v čele s Elonem Muskem očekávali, že dojde k podobně nevyhnutelné eventualitě.

Kalifornie však uzákonila, že jakýkoliv výrobní průmysl patří mezi nezbytná odvětví, která jsou v době nouzového stavu chráněna a podporována i vládou. Na jaře společnost totiž svedla boj, bez něhož by pravděpodobně utrpěla ránu v podobě nutnosti propouštět a především přesunout většinu zaměstnanců na home office. Nyní ale i přes závažnost situace může společnost nadále fungovat bez větších problémů, a byť musí dodržovat pořádně přísná hygienická opatření, ve finále se o žádnou tragédii nejedná. O vozy Tesly je navíc enormní zájem, a automobilka tak musí být schopna pokrývat poptávku i během nepříznivé situace.

Spotify proti hackerům. Útočníci ukradli stovky tisíc uživatelských účtů

Kdo by neznal švédské Spotify, oblíbenou hudební platformu, která je momentálně tahounem trhu a výrazně předčila nejen Apple Music, ale v mnoha ohledech i YouTube. I tak však trpí zásadními nedostatky, které pravděpodobně společnost přijdou pěkně draho. Jedním z nich je například to, že dosud služba výrazně podceňovala bezpečnost, což se nakonec vymstilo a útočníci této lukrativní příležitosti využili. Skupina hackerů však ve své podstatě ani nemusela ztrácet čas prolamováním systémů a hledáním trhlin. Stačilo využít předchozí úniky a poskládat dohromady 350 tisíc uživatelských účtů. Jak, ptáte se? Inu, zase tak těžké to nebylo.

Na vině jsou totiž i naivní uživatelé, kteří v případě ztráty účtu používali totéž heslo na ostatních službách. Díky tomu byli schopni útočníci odhadnout metodou pokus-omyl přístupové údaje, a zajistit si tak pořádně tučnou odměnu. Nyní se však podržte – dotyční útočníci byli na tolik inteligentní, že svůj pracně vydolovaný poklad ukryli na tom nejbezpečnějším místě na internetu. A to konkrétně na cloudu, který tak nějak zapomněli ochránit heslem, a kdokoliv tak měl příležitost pohodlně do obrovského množství účtů nakouknout. Ve finále tak nezbývá než se celé této patálii usmát a doufat, že se uživatelé i samotná společnost do budoucna poučí.

Ve válce vakcín přituhuje. Do hry vstoupila společnost AstraZeneca

Před pár dny jsme informovali o posledním vývoji na poli vakcín proti onemocnění COVID-19, na které se nyní snaží přicházet snad celý svět. Nebyla by to ale správná konkurence, kdyby do této rovnice nezabloudilo i několik neznámých. Výzkumníci se totiž snaží přijít na způsob, jak udělat vakcínu nejen co nejúčinnější, ale také pokud možno efektivní a dostatečně skladnou a levnou. Zatímco v prvním případě dosud kraluje Pfizer a BioNTech, jejichž účinnost se pohybuje kolem 90%, do hry nyní vstupuje další hráč. A to biotechnologická společnost AstraZeneca, která s oxfordskou univerzitou přispěchala s výrazně levnější a skladnější alternativou.

Ačkoliv má tak nová vakcína účinnost „pouze“ 70 %, ve finále by se mohlo jednat o lepší volbu. A to zejména kvůli tomu, že se jedná o skladnější řešení, které není nutné udržovat v absolutním chladu. Zároveň je vakcína řádově levnější než o něco starší a lépe otestovaný bratříček z laboratoří Pfizeru a BioNTechu. Do plnohodnotné podoby má ale tato alternativa ještě daleko, jelikož musí výzkumníci nejprve požádat o nezávislé zhodnocení a klinické testy. Pokud budou úspěšné, budou se moci rovnat daleko větším a průbojnějším společnostem. Uvidíme, jak nakonec tato „válka vakcín“ dopadne. Jisté ale je, že pacienti mohou z této konkurence jen těžit.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více