Zavřít reklamu

Po dlouhé odmlce přicházíme s dalším dílem seriálu macOS vs. iPadOS. V předchozích dílech jsme se věnovali spíše konkrétním úkonům a nutno podotknout, že až na pár výjimek svého cíle v mnoha případech dosáhnete jak na Macu, tak i na iPadu. Jako uživatel obou těchto systémů si ale myslím, že problém netkví ani tak v nemožnosti vykonat určitý úkon jako ve filozofii desktopového a mobilního systému. V odstavcích pod tímto textem se na styl práce podíváme trochu hlouběji.

Minimalismus, anebo komplexní ovládání?

Jakožto na uživatele iPadu jsou na mě vznášeny dotazy, zda má vůbec význam přecházet na tablet, když i notebooky jsou v dnešní době opravdu tenké a snadno přenositelné? Ano, tito uživatelé část pravdy bezpochyby mají, obzvlášť ve chvíli, kdy si k iPadu Pro připojíte těžkou klávesnici Magic Keyboard. Na druhou stranu, obrazovku MacBooku ani jiného notebooku prostě neodtrhnete a věřte, že je extrémně pohodlné držet v ruce jen tablet a na něm konzumovat obsah, vyřizovat korespondenci nebo třeba stříhat videa. Jasně, asi každý z nás má v kapse chytrý mobilní telefon, na kterém může vyřídit e-maily a zbytek dokončí na MacBooku. Síla iPadu je však v jednoduchosti a efektivnosti aplikací. Mnohdy umí to samé, co jejich desktopoví sourozenci, jsou však uzpůsobeny na intuitivní ovládání dotykem.

Naproti tomu jsou macOS a Windows komplexní systémy s mnoha funkcemi pro zvýšení produktivity, které iPadOS bohužel postrádá. Ať už se bavíme o pokročilém multitaskingu, kdy na obrazovku iPadu můžete umístit o mnoho méně oken než na displej počítače, tak i o připojování externích monitorů k desktopu, kdy na počítači, narozdíl od iPadu, učiníte z monitoru druhou pracovní plochu. iPad sice externí displeje podporuje, většina aplikací je však umí pouze zrcadlit, mnoho softwarů navíc nedokáže zobrazení přizpůsobit velikosti monitoru.

Kdy vás svým minimalismem omezí iPadOS, a kdy svojí komplexností macOS?

Možná se vám to nezdá, ale rozhodování je poměrně jednoduché. Jste-li spíše minimalisté, při práci se soustředíte pouze na jeden konkrétní úkon, anebo jste naopak extrémně roztěkaní a nedokážete udržet pozornost, iPad pro vás bude to pravé ořechové. Vy, co k práci využíváte dva externí monitory, vykonáváte několik činností zároveň a pracujete s mnoha daty, která se přirozeně na menší displej tabletu nevejdou, správně tušíte, že byste měli zůstat spíše u Macu. Jasně, pokud chcete změnit svoji filozofii přístupu k technologiím, plánujete hodně cestovat, a iPadOS jako systém by vám funkčně stačil, možná vám tablety z dílny Applu sednou, na rovinu si ale přiznejme, že pro člověka, který neustále sedí v jedné kanceláři, mezi jeho nejpoužívanější softwary patří vývojářské nástroje a počítač téměř nepřenáší, je lepší použít desktopový systém a větší plochu externího monitoru.

Nový iPad Pro:

.