Zavřít reklamu

Chcete-li být v on-line světě v bezpečí, je vhodné vytvářet si pro své účty silná hesla. Ví to každý a stejně tak jednoduchou poučku většina porušuje. Výsledkem jsou pak nejčastěji ukradená různá data. Vygenerovat a používat silná hesla je přitom opravdu snadné. Při použití ideálních nástrojů si navíc ty složité klikyháky rozhodně pamatovat nemusíte. 

12345, 123456 a 123456789 jsou celosvětově nejpoužívanější hesla, a samozřejmě také ta, která se nejlépe kradou. I když o nějakém hackování zde příliš mluvit nejde. Volba těchto hesel uživateli je poměrně jednoznačná, protože samozřejmě vychází z rozložení klávesnice. Podobně jako je tomu u qwertz. Odvážlivci pak věří i heslu, které zní prostě „heslo“ nebo jeho anglickému ekvivalentu „password“.

Minimálně 8 znaků v kombinaci malých a velkých písmen s doplněním alespoň jedné číslice by měl být standard hesel. V ideálním případě by mělo být obsaženo ještě interpunkční znaménko, ať už by se jednalo o hvězdičku, tečku atd. Problém běžného uživatele je v tom, že si takové heslo nebude pamatovat, a právě proto volí snazší cestu. Je to ale chyba, protože samotný systém si bude toto heslo pamatovat za vás. Vám pak stačí znát jen to jedno heslo, kterým se budete např. do Klíčenky na iCloudu přihlašovat. 

Klíčenka na iCloudu 

Ať už se přihlašujete na web nebo do různých aplikací, tak vám Klíčenka na iCloudu slouží ke generování, uchovávání a aktualizování hesel, stejně jako schraňuje informace o vašich platebních kartách. Máte-li ji aktivovanou, tam, kde je přítomno nové přihlášení, automaticky nabídne silné heslo s možností jeho uložení, abyste si jej nemuseli pamatovat. Veškerá data pak zabezpečuje 256bitovým AES šifrováním, takže se o ně nemusíte bát. Ani Apple se k nim nijak nedostane. 

Samotná klíčenka přitom funguje napříč celým ekosystémem produktů společnosti, takže samozřejmě na iPhonu (s iOS 7 a novějším), Macu (s OS X 10.9 a novějším) ale třeba i iPadu (s iPadOS 13 a novějším). O aktivaci klíčenky vás systém informuje hned při jeho prvním spuštění. Pokud jste ji ale ignorovali, můžete si ji snadno nastavit dodatečně.

Aktivace Klíčenky na iCloudu na iPhonu 

Jděte do Nastavení a zde nahoře vyberte svůj profil. Rozklikněte zde nabídku iCloud a zvolte Klíčenka. Zde už se nachází nabídka Klíčenka na iCloudu, kterou stačí zapnout. Následně už jen postupujte podle informací aktivace (můžete být požádáni o zadání kódu nebo hesla k Apple ID).

Aktivace Klíčenky na iCloudu v Macu 

Zvolte Předvolby systémů a vyberte své Apple ID. Zde v postranní nabídce vyberte iCloud jednoduše zaškrtněte nabídku Klíčenka.

Na iPhonech, iPadech a iPodech touch s iOS 13 nebo novějším a na Macích s macOS Catalina nebo novějším je k zapnutí klíčenky na iCloudu nutné dvoufaktorové ověření. Pokud jste si jej ještě nenastavili, budete k tomu vyzváni. Podrobný postup i s informacemi, co to dvoufaktorové ověření je, najdete v našem článku.

Silná hesla a jejich vyplňování 

Při tvorbě nového účtu se vám při aktivní Klíčence na iCloudu zobrazí navrhnuté jedinečné heslo a dvě možnosti. Jedna je Použít odolné heslo, tedy to, které vám iPhone doporučuje, nebo Vybrat mé vlastní heslo, po jejíž volbě můžete zadat to své. V obou případech se vás poté zařízení zeptá na možnost uložení hesla. Zvolíte-li Ano, vaše heslo se uloží a později jej budou moci všechna vaše zařízení na iCloudu vyplňovat automaticky po vaší autorizaci hlavním heslem, nebo pomocí Touch ID a Face ID.

Pokud vám z nějakého důvodu Klíčenka na iCloudu nevyhovuje, nabízí se i mnoho řešení třetích stran. Těmi osvědčenými jsou např. 1Password nebo Remembear.

.