Zavřít reklamu

S příchodem iPhonu 13 Pro (Max) jsme se dočkali dlouho očekávané změny. Apple totiž konečně vyslyšel prosby jablíčkářů a své modely s označením Pro obdaroval o Super Retina XDR displej s technologií ProMotion. Právě ProMotion v tomto hraje zásadní roli. Konkrétně to znamená, že novější telefony už konečně nabízí displej s obnovovací frekvencí až 120 Hz, díky čemuž je obsah daleko živější a svižnější. Celkově se tak kvalita obrazovky posunuly o několik kroků vpřed.

Bohužel ale základní modely mají smůlu. Technologie ProMotion zajišťující vyšší obnovovací frekvenci je i v případě současné řady iPhone 14 (Pro) dostupná jen u dražších modelů Pro. Pokud je pro vás tedy kvalita displeje prioritou, pak nemáte jinou možnost. Přestože výhody použití vyšší obnovovací frekvence jsou zcela nezpochybnitelné, tak pravdou je, že takovéto obrazovky s sebou přinášejí i některé nevýhody. Pojďme se proto nyní zaměřit právě na ně.

Nevýhody displejů s vyšší obnovovací frekvencí

Jak už jsme zmínili výše, displeje s vyšší obnovovací frekvencí mají i své nevýhody. Ty hlavní jsou konkrétně dvě, přičemž jedna z nich představuje zásadní překážku v jejich implementaci pro základní iPhony. Řeč není samozřejmě o ničem jiném než o ceně. Displej s vyšší obnovovací frekvencí je podstatně dražší. Kvůli tomu se zvyšují celkové náklady pro výrobu daného zařízení, což je pochopitelně propíše do jeho následného ocenění a tedy ceny. Aby cupertinský gigant mohl na základních modelech nějak ušetřit, dává smysl, že se stále spoléhá na klasické OLED panely, které se i přesto vyznačují vytříbenou kvalitou. Zároveň se tak od sebe odlišují základní modely od Pro verzí, čímž může firma motivovat zájemce ke koupi dražšího telefonu.

Na druhou stranu podle nemalé skupiny jablíčkářů problém v ceně tak velký není a Apple by naopak mohl s klidem přinést ProMotion displej i pro iPhony (Plus). V tomto případě se naráží na již zmiňované rozlišení modelů. Od Applu by tak šlo o čistě vypočítaný tah, jak udělat iPhony Pro v očích zájemců ještě o něco lepší. Když se totiž podíváme ke konkurenci, dokážeme najít spoustu Android telefonů s displeji s vyšší obnovovací frekvencí, které jsou k dostání za mnohonásobně nižší ceny.

iPhone 14 Pro Jab 1

Vyšší obnovovací frekvence je zároveň postrachem pro výdrž baterie. K tomu je nejprve nutné vysvětlit, co obnovovací frekvence vlastně označuje. Počet Hertzů totiž udává, kolikrát za sekundu se dokáže obraz obnovit. Pokud tedy máme iPhone 14 s 60Hz displejem, obrazovka se 60x za vteřinu překreslí, čímž se vytváří samotný obraz. Lidské oko pak například animace či videa vnímá v pohybu, přestože ve skutečnosti jde o vykreslení jednoho snímku za druhým. Když ale máme displej se 120Hz obnovovací frekvencí, vykresluje se dvakrát tolik snímků, což pochopitelně zatíží baterii zařízení. Apple tento neduh řeší přímo v rámci technologie ProMotion. Obnovovací frekvence u nových iPhonů Pro (Max) je totiž takzvaně variabilní a dokáže se měnit na základě obsahu, kdy dokonce dokáže klesnout na hranici až 10 Hz (např. při čtení), čímž paradoxně baterii dokáže šetřit. Přesto si ale řada jablíčkářů stěžuje na celkové zatížení a rychlé vybití baterie, což je zkrátka a jednoduše nutné vzít v potaz.

Vyplatí se 120Hz displej?

Ve finále se tedy nabízí poměrně zajímavá otázka. Vyplatí se vůbec mít telefon se 120Hz displejem? Přestože někdo může tvrdit, že rozdíl nejde ani postřehnout, tak výhody jsou zcela nezpochybnitelné. Kvalita obrazu se tak totiž posouvá na zcela novou úroveň. Obsah je v takovém případě podstatně živější a působí přirozeněji. To navíc není případ jen mobilních telefonů. Stejně tak je tomu u jakýchkoliv displejů – ať už se jedná o obrazovky MacBooků, externí monitory a další.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.