Zavřít reklamu

Máme za sebou první týden roku 2018 a je tedy čas na první letošní rekapitulaci. Počátek roku bývá obvykle klidnějším obdobím, po hektických vánocích a novém roce. To však rozhodně není případ letošního prvního týdne. Přesvědčte se v rámci rekapitulace sami.

jablickar-logo-black

Týden jsme začali vlastní předpovědí toho, čeho bychom se mohli od Applu v letošním roce dočkat. Je toho překvapivě hodně a pokud se vše vyplní tak, jak předpokládáme, letošní rok bude na novinky minimálně stejně bohatý, jako ten loňský. A to by se mělo fanouškům společnosti Apple líbit, neb by si měl každý přijít na něco svého…

Dále jsme se podívali na zoubek jedné italské firmě, které bylo dovoleno vyrábět a prodávat oblečení (elektronika prý přijde později) pod značkou Steve Jobs, ačkoliv s Jobsem jako takovým, nebo společností Apple, nemají vůbec nic společného.

Na začátku týdne se objevila zajímavá analýza chladících schopností nového iMacu Pro. Už od začátku bylo jasné, že to bude s uchlazením takovéhoto stroje poměrně obtížné a zátěžové testy daly této hypotéze za pravdu. Apple se snaží, aby měl iMac Pro co nejtišší chod i v zátěži, to však odnáší komponenty které fungují na hraničních teplotách a dochází tak k poměrně častému CPU/GPU throttlingu.

Pokud jste si koupili nový iPhone X a máte starost o to, aby vám jeho OLED displej vydržel v neporušené formě co nejdéle, zkuste se podívat do našeho článku, ve kterém vypisujeme několik tipů pro to, abyste vypalování displeje co nejvíce oddálili.

V prvním týdnu roku 2018 také pokračovala kauza týkající se opotřebovaných baterií a snižování výkonu starších iPhonů. Apple nově potvrdil, že nárok na zlevněnou výměnu baterie budou mít všichni, kteří o něj požádají bez ohledu na stav baterie v jejich zařízení.

Další velké kauze musí čelit společnost Intel a tentokrát se jedná o podstatně větší šlamastiku, než v případě Applu. Jak se totiž ukázalo, všechny moderní procesory od Intelu (v podstatě od počátku generací Core iX) obsahují chybu v architektuře čipu, díky které procesor disponuje nedostatečným zabezpečením paměti jádra (kernel). Kauza nabobtnala do obřích rozměrů a stále jí není konec. Závěry z vyšetřování budou zveřejněny v druhé polovině listopadu, do té doby mají všichni jen kusé informace.

Tyto chyby se týkají všech platforem, které procesory od Intelu využívají. Kromě nich se objevují problémy i s čipy architektury ARM a je tedy jasné, že se musí celým problémem zabývat i Apple. Společnost vydala oficiální prohlášení, že ty nejkritičtější chyby v zabezpečení byly napraveny v posledních aktualizacích iOS a macOS. Uživatelé s aktuálním softwarem (aktualizace dostaly i systémy macOS Sierra a OS X El Capitan) se nemusí ničeho bát.

V druhé polovině týdne jsme se mohli pokochat pohledem pod pokličku nových iMaců Pro. Do parády si je vzal iFixit a připravil tradiční návod/průvodce pro kompletní rozebrání do posledního šroubku. Mimo jiné se zjistilo, že to s mimozáručními upgrady nebude tak špatné. Vyměnit je možné jak RAM, tak procesor a SSD disky. Naopak grafická karta je na desce napájená.

Téma vypalování OLED displejů se v tomto týdnu objevilo ještě jednou, a to v testu výdrže mezi iPhonem X, Samsungem Galaxy Note 8 a předloňským Samsungem Galaxy S7 Edge. Jak se ukázalo, nová vlajková loď na tom není s výdrží displeje vůbec špatně.

 

.