Zavřít reklamu

Těsně před WWDC vydal Apple ve svém Newsroomu zprávu o tom, jak bojuje za kvalitní obsah v jeho obchodě distribuujícím digitální obsah App Store. Právě ten má být bezpečným a důvěryhodným místem, kde mohou lidé objevovat a stahovat aplikace do svých iOS a iPadOS zařízení. Co za zajímavosti jeho zpráva odhalila? 

Loni uveřejnil Apple analýzu prevence podvodů, která ukázala, že jen v roce 2020 ochránil zákazníky před ztrátou více jak 1,5 miliardy dolarů v potenciálně podvodných transakcích. V aktualizované zprávě k roku 2021 zmiňuje, že se jedná o stejné číslo, kterého dosáhl zablokování více než 1,6 milionu rizikových aplikací a jejich aktualizací. Zakazoval ale i vývojářské účty a staral se o naše platební údaje.

App Review 

V roce 2021 bylo z různých důvodů odmítnuto nebo odstraněno více než 835 tisíc problematických nových aplikací a dalších 805 tisíc aktualizací aplikací. V rámci procesu přezkumu aplikací může každý vývojář, který se domnívá, že byl nesprávně označen za podvodníka, podat odvolání k Radě pro přezkum aplikací. Děje se to ale jen v omezené míře, protože vývojáři vědí, proč se jejich aplikace neprotlačí. Pokud neobsahují chyby, je to z důvodu porušení podmínek App Storu.

Jen v roce 2021 tým App Review odmítl více než 34 tisíc aplikací kvůli tomu, že obsahovaly skryté nebo nezdokumentované funkce, a až 157 tisíc aplikací bylo odmítnuto proto, že byly shledány jako spam, napodobeniny stávajících aplikací nebo se snažily uživatele zmanipulovat k neopodstatněnému nákupu.

Podvodná hodnocení 

Hodnocení a recenze v App Store slouží jako zdroj informací pro uživatele i vývojáře. Mnozí se na tuto funkci spoléhají, protože jim pomáhá při rozhodování, zda si aplikaci vlastně stáhnout. Nepravdivá hodnocení ale představují pro App Store riziko, protože mohou uživatele přimět ke stažení, a v mnoha případech i ke koupi nedůvěryhodné aplikace. Zdokonalený systém schvalování recenzí, který kombinuje technologii a lidské týmy odborníků, umožňuje Applu falešné hodnocení omezovat.

Při více než 1 miliardě hodnocení a recenzí zpracovaných v průběhu roku 2021 Apple odhalil a zablokoval více než 94 milionů recenzí a více než 170 milionů hodnocení, které nebyly zveřejněny kvůli nesplnění moderátorských standardů. Dalších 610 tisíc recenzí bylo také odstraněno po zveřejnění na základě zpětné vazby uživatelů App Storu.

Podvod s vývojářským účtem 

Pokud jsou vývojářské účty používány k podvodným účelům, Apple jej samozřejmě zruší. V roce 2021 zrušila společnost více než 802 tisíc takových účtů a zamítla dalších 153 tisíc nových vývojářských registrací vývojářů kvůli obavám z možného podvodu, což těmto subjektům samozřejmě také zabránilo v odeslání jejich škodlivých aplikací do App Store.

Podvody s platebními a kreditními kartami 

Protože jsou finanční informace citlivé téma, Apple investoval značné prostředky do vytvoření bezpečnějších platebních technologií, jako je Apple Pay a StoreKit. Ty využívá více než 905 tisíc aplikací k prodeji zboží a služeb v digitálním obchodě Applu. Např. u Apple Pay nejsou čísla kreditních karet nikdy sdílena s obchodníky, čímž se eliminuje rizikový faktor v procesu platební transakce. 

.